Szczecin - Ranking Inwestycji

Budową ulic przypomina Francję, ilość kanałów i wody przywodzi na myśl Wenecję, a do tego rozwija się szybciej niż Barcelona, Porto czy Warszawa1! Taki jest Szczecin - piękny, ale także nowoczesny. Nazywany miastem ogrodem, pełnym zieleni i magnolii, co zdecydowanie może zachęcać do przeprowadzki w ten rejon Polski. Czy faktycznie warto? Sprawdzamy!

Pływający ogród

Szczecin nazywany jest miastem pływającego ogrodu, ponieważ woda i zieleń zajmuje aż połowę jego powierzchni. Do tych niezwykłych walorów przyrodniczych bezpośrednio nawiązuje strategia miasta - Floating Garden 2050. Wizja ta odwołuje się do bogactwa natury Szczecina i terenów wokół. Do otaczających miasto lasów, parków, puszczy oraz wody - licznych kanałów, rzek, rozlewisk. Mówi ona o tym, aby myśląc o rozwoju, nie zatracić naturalnego bogactwa, jakim jest przyroda.

Aby Szczecin stał się pływającym ogrodem potrzeba jeszcze dużego nakładu pracy. Jak mówi Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miejskiego w Szczecinie - Za nami szereg inwestycji przybliżających nas do tej wizji, przed nami kolejne wyzwania. Z pewnością warto wspomnieć o chociażby kilku z nich: jak powrót życia mieszkańców nad wodę (przemysłowe do niedawna tereny położnej w centralnej części miasta wyspy Łasztownia, która sukcesywnie przywracana jest miastu – stając się jego nowym sercem, bulwarem, miejscem spotkań). Miasto dba o ochronę środowiska i realizuje inwestycje podnoszące jakość życia (budowa i uruchomienie spalarni odpadów Eco Generator).  staje się miastem otwartym (inwestycje drogowe, przebudowa głównych arterii Szczecina), zwróconym w stronę wody (Port jachtowy North East Marina).

Okno na świat

Wielu osobom wydaje się, że Szczecin leży na samym krańcu świata, bo stąd wszędzie jest daleko. Wystarczy jednak spojrzeć na mapę, aby przekonać się, że to nieprawda i, że to właśnie stolica województwa zachodniopomorskiego jest naszym oknem na świat. Szczecin stanowi doskonałą bazę wypadową do dalekich i bliskich podróży. Aby dostać się nad polskie morze wystarczy godzina. Do Berlina dojedziemy autostradą w dwie godziny. Szczecin ma także dobre połączenie komunikacyjne ze Szwecją, a także z duńską wyspą Bornholm.

Stolica województwa zachodniopomorskiego jest oknem na świat także w dosłownym znaczeniu. Nie ruszając się stąd, możemy dostrzec Francję. Jak to możliwe? Miasto ma niezwykły układ architektoniczny nawiązujący do zabudowy Paryża. Znajdziemy tu także wiele elementów stylu secesyjnego, zabytkowe kamienice z bogato zdobionymi fasadami i rzeźbionymi balkonami. Z kolei liczne kanały, rozlewiska rzek przywodzą na myśl Wenecję. W Szczecinie naprawdę można mieszkać światowo.

Inwestycje deweloperskie

Stolica województwa zachodniopomorskiego to miejsce, w którym powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych z rynku pierwotnego. W czerwcu w mieście dostępnych było ponad osiemset ofert nowych lokali. Średnia cena za mkw. wynosiła w ubiegłym miesiącu 9 446 zł. Średni metraż oscylował na poziomie 48 mkw. Najchętniej są kupowane mieszkania dwu- i trzypokojowe.

Jakie inwestycje cieszą się największą popularnością? Zwłaszcza te położone wśród zieleni, z dobrym dojazdem do centrum i udogodnieniami dla najmłodszych. Potwierdzają to wyniki Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął projekt Osiedle Świergotki. Drugie miejsce przypadło inwestycji Pod Papugami - etap II. Brązowym medalistą został projekt Emilii Plater 7.

Osiedle Świergotki znajduje się w Dzielnicy Północ, niespełna 5 km od centrum. Wokół inwestycji zagospodarowane zostaną tereny zielone, pojawią się przydomowe ogródki, a także plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców osiedla. Projekt Pod Papugami - etap III również znajduje się w dzielnicy Północ i w podobnej odległości od centrum Szczecina. W centralnym punkcie inwestycji powstanie plac zabaw dedykowany najmłodszym mieszkańcom. Osiedle będzie ogrodzone i całodobowo monitorowane. Z kolei inwestycja Emilii Plater 7 znajduje się na szczecińskim Śródmieściu - niespełna 2 km od centrum. Projekt wyróżniać będzie piękny dziedziniec porośnięty zielenią. W jego obrębie zaprojektowano miejsce rekreacji w postaci ławeczek i ciągów spacerowych. Nieopodal znajduje się rzeka Odra i jezioro Dąbie.

Szczecin to wyjątkowe miasto na mapie Polski. Nie leży nad morzem, a jednak pozwala wypłynąć na szerokie wody. Łatwo w tym miejscu złapać wiatr w żagle i zyskać dodatkowej siły do realizacji marzeń. Na dobry początek warto pomyśleć o posiadania własnego M. Szczecin to dobre miejsce na zakup nieruchomości. W końcu kto nie chciałby mieszkać w takich pięknych okolicznościach przyrody?

Chcesz wiedzieć więcej, na temat wyróżnionych projektów, jak i samego Rankingu Inwestycji? Wejdź na https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/szczecin/ocena-q2-2022/

1Tak wynika z raportu „CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities” z 2019 roku. W badaniach przeanalizowano 200 aglomeracji z całej Unii Europejskiej. Szczecin znalazł się w ścisłej czołówce miast (15 pozycja w rankingu).