Kupujemy alkomat. Na co zwrócić uwagę?

Alkohol jest źródłem wielu zagrożeń dla zdrowia. Utrzymanie trzeźwości może być trudne, zwłaszcza jeśli imprezujesz z przyjaciółmi. Alkomat to przyrząd, który udowadnia, że ktoś nie pił alkoholu. Działa poprzez pomiar ilości alkoholu w powietrzu, które wydalają przez wydychanie. Konieczne jest sprawdzenie poziomu alkoholu we krwi przed prowadzeniem samochodu, jeśli wcześniej piłeś. Jeśli poziom jest niższy niż 0,02, możliwa jest jazda. Jeśli jesteś powyżej tego limitu, nie zaleca się prowadzenia samochodu. Szukając alkomatu do prywatnego użytku na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak często kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu powinna się odbywać w zależności od zaleceń producenta co 6 miesięcy, co 12 miesięcy lub po określanej licznie testów. Bez kalibracji alkomat z dużym prawdopodobieństwem nie będzie dział jak należy. Ważne jest, aby wiedzieć, jak często należy kalibrować alkomat, aby zapewnić dokładne odczyty. Pozwoli to na bardziej wiarygodny test, zwłaszcza gdy maszyna była wyjmowana z obudowy i używana więcej niż jeden raz. W takich sklepach internetowych jak neomaniak.pl tuż przed wysyłką alkomatu do klienta, przeprowadza się kalibrację, dzięki temu mamy pewność, że alkomat wskaże prawidłowy odczyt. Ta sama firma oferuje kalibrację za 55zł brutto każdego modelu alkomatu, co trwa do 5 dni.

Podział na sposób użycia

Alkomaty dzielą się w zależności od sposobu użytkowania na te z ustnikiem lub bez ustnika. Najpopularniejszym typem jest obecnie alkomat bez ustnika, który jest używany przez policję i inne organy ścigania w celu sprawdzenia, czy ktoś nie prowadził pod wpływem alkoholu. Jednak te z ustnikiem są tańsze w zakupie, a że alkomat jest kupowany do warunków domowych, to ustnik w niczym nie przeszkadza. Trzeba jednak wziąć pod uwagę koszt zakupienia ustników, gdy zabraknie nam tych z zestawu. Używając alkomatu sporadycznie, wystarczy nam ten z ustnikiem, jeżeli chcemy używać alkomat masowo, zainwestujmy w ten bez ustnika.

Czy alkomaty są dokładne

Niezwykle ważna jest dokładność pomiaru alkomatem. Czas potrzebny na wykonanie odczytu alkoholu i obliczenie poziomu alkoholu we krwi może wynosić do 10 minut. Alkomaty są używane przez organy ścigania do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia te są tak skonstruowane, aby były w stanie wykryć ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, nawet jeśli osoba nie została wypchnięta. Najbardziej czułe urządzenia mogą wykryć mniej niż 0,01%, co czyni je przydatnymi podczas imprez masowych, gdzie istnieje zwiększone ryzyko prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Są one wykorzystywane nie tylko dla organów ścigania, ale także dla osób, które chcą wiedzieć, jakie jest ich stężenie alkoholu we krwi, dlatego ich dokładność jest bardzo ważna.

Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowe przechowywanie urządzenia, brak kalibracji alkomatu lub uszkodzenia mechaniczne powodują, że możemy otrzymać błędy wynik testu.