Sprawdzanie aut przed kupnem w Szczecinie i okolicach
Proces wyboru i zakupu samochodu używanego to w wielu przypadkach bardzo duże emocje. Często pod wpływem stresu pomijamy istotne aspekty techniczne, skupiając się na walorach wizualnych. Tymczasem obowiązkowym elementem transakcji powinno być dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta przed kupnem. Oględziny możemy przeprowadzić samemu, choć znacznie lepiej powierzyć to profesjonaliście. Na jakie szczegóły powinniśmy zwrócić szczególną uwagę aby bezpiecznie kupić samochód używany? Komu zlecić sprawdzenie auta w mieście Szczecin?

Sprawdzenie auta przed kupnem – dlaczego warto skorzystać?

Nie trzeba być wielkim znawcą motoryzacji by wiedzieć, że o zakup samochodu używanego w dobrym stanie i niskiej nie jest łatwo. Pomimo ogromnej podaży, upolowanie przyzwoitego, zadbanego egzemplarza może okazać się sporą trudnością. Kupno auta z rynku wtórnego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Skuszeni atrakcyjną ofertą często bierzemy pod uwagę tylko aspekt wizualny, zapominając o skontrolowaniu stanu istotnych elementów. Emocje mogą wziąć górę zwłaszcza wtedy, gdy jest to nasza pierwsza transakcja i nie mamy zbyt dużego doświadczenia w temacie. A wystarczy niewiele, by drobne z pozoru niedopatrzenie stało się brzemienne w skutkach! Decydując się na kupno pojazdu z rynku wtórnego powinniśmy zawsze pamiętać o dokładnym sprawdzeniu oferty i stanu technicznego interesującego nas pojazdu przed podpisaniem umowy. Chodzi o stan faktyczny, a nie zdeklarowany przez sprzedawcę. Nawet z pozoru dobrze wyglądający samochód może mieć sporo wad ukrytych – tym bardziej, że nieuczciwi handlarze wykorzystują wiele podstępnych sztuczek, by zrobić na nas jak najlepsze wrażenie. Cofanie liczników, podrabianie książek serwisowych czy zatajanie istotnych szkód powypadkowych to nie jedyne „grzeszki” stosowane po to, by uatrakcyjnić auto w oczach potencjalnego kupującego. Aby nie stać się właścicielem samochodu po przejściach, kradzionego albo mocno wyeksploatowanego, warto dokładnie go sprawdzić. Bez względu na to, ile zamierzamy wydać, wiedza o tym, gdzie i jak sprawdzić auto przed kupnem pozwala uniknąć przykrych niespodzianek i uchronić się przed zakupem jeżdżącej trumny.

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Mowa tu nie tylko o widocznych gołym okiem elementach, jak lakier czy nadwozie, ale również o tym, co kryje się pod maską. Warto zajrzeć pod pokrywę i ocenić stan jednostki napędowej, m.in. czy nie ma widocznych zacieków i czy z żadnego miejsca nie wydostane się dym. Sprawdzając auto używane zwróćmy uwagę na stan elementów eksploatacyjnych: opon, klocków i tarcz hamulcowych, amortyzatorów, układu wydechowego czy zawieszenia. Oglądając samochód nie można pominąć również jego wnętrza. Warto obejrzeć kierownicę i gałkę zmiany biegów, sprawdzić fotele i okładzinę pedałów i oczywiście skontrolować przebieg. Jeśli nie znamy się na tym zbyt dobrze, weryfikację auta najlepiej zlecić fachowcowi. Profesjonalne sprawdzenie auta przed zakupem obejmuje ocenę pojazdu pod kątem technicznym i formalnym. Firma sprawdzająca auta przed kupnem najczęściej zatrudnia doświadczonych rzeczoznawców samochodowych lub wykwalifikowanych mechaników, dysponuje nowoczesnym sprzętem i oferuje kompleksową diagnostykę pojazdów z drugiej ręki. Fachowcy oceniają wszystkie elementy auta, a przy okazji sprawdzają stan ich zużycia. Dzięki temu są w stanie wydać opinię dotyczącą stanu technicznego pojazdu oraz realnie ocenić jego wartość. Weryfikacja auta przed kupnem obejmuje także sprawdzenie samochodu pod względem formalnym.

mechanik sprawdzanie pojazdu

Gdzie sprawdzić auto przed kupnem – Szczecin i okolice

Szczecin, jako stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, dysponuje obszerną bazą samochodów z rynku wtórnego. Bliskość granicy powoduje, że na serwisach z ogłoszeniami aut używanych można znaleźć sporo egzemplarzy sprowadzanych z Niemiec. Gdy jesteś o krok od kupienia auta z drugiej ręki, ale chcesz upewnić się, że to słuszna decyzja, najpierw zbadaj rzeczywisty stan samochodu. Kompleksowe sprawdzenie auta przed kupnem w Szczecinie możesz zlecić np. firmie Motocontroler. Pracujący w niej specjaliści posiadają duże doświadczenie w branży. Motocontroler zajmuje się weryfikacją aut używanych w całej Polsce – ma do dyspozycji aż 350 punktów kontrolnych. Jak to działa? Wystarczy, że skontaktujesz się z doradcą i prześlesz link z ogłoszeniem auta, a rzeczoznawca skontaktuje się ze sprzedającym, ustali termin spotkania, dotrze na miejsce w wyznaczonym czasie i zweryfikuje dany egzemplarz według procedury. Inspekcja samochodu obejmuje m.in. sprawdzanie historii pojazdu, sprawdzanie przebiegu auta, sprawdzanie karoserii, sprawdzanie stanu technicznego oraz sprawdzenie pojazdu pod kątem formalnym. Cena usługi nie zmienia się niezależnie od tego, jaką trasę będzie musiał pokonać mechanik. Innymi słowy: nie płacisz za dojazd, płacisz tylko za sprawdzenia auta. Po dokonaniu oględzin specjalista sporządzi raport, który niezwłocznie otrzymasz w formie elektronicznej wraz ze zdjęciami. Na tej podstawie będziesz mógł podjąć decyzję, czy warto pojechać do sprzedawcy, czy może lepiej odpuścić sobie ten konkretny egzemplarz.