Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

Kalibracja alkomatu – najważniejsze informacje

Posiadanie i prawidłowe używanie alkomatu może znacząco podnieść bezpieczeństwo na drogach i pozwala uniknąć poważnych konsekwencji. Podstawą jest jednak prawidłowe działanie alkomatu, na które ogromny wpływ ma kalibracja. Czym jest kalibracja alkomatu, ile kosztuje i kiedy ją wykonać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest kalibracja alkomatu?

Kalibracja wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, który pozwala na przeprowadzenie testów i symulacji. Umożliwiają one sprawdzenie, czy pomiary są prawidłowe, a jeśli nie to przeprowadza się dostrojenie sensora i oprogramowania w taki sposób, aby wskazywane wyniki przeprowadzanych pomiarów były w pełni wiarygodne. Tak więc kalibracja alkomatu jest niezbędna, aby mieć pewność, że działa on prawidłowo.

Kiedy oddać alkomat do kalibracji?

Alkomat powinno się przekazać do kalibracji, za każdym razem, gdy podejrzewa się, że wskazywane wyniki są nieprawidłowe. Może to więc być sytuacja, gdy mimo spożytego alkoholu alkomat wskazuje 0 promili. Może też się zdarzyć, że po wypiciu 1 piwa urządzenie wskazuje bardzo wysoki wynik. W takim przypadku również niezbędne jest wykonanie kalibracji sprzętu. Serwis będzie niezbędny również po wykonaniu określonej ilości pomiarów lub po upływie wyznaczonego przez producenta czasu, który zazwyczaj wynosi 6 lub 12 miesięcy. Napis CAL lub błąd na wyświetlaczu także jest sygnałem, że przyszedł czas na kalibrację. Wszystkie informacje na temat tego, kiedy kalibracja jest niezbędna do dalszego prawidłowego działania alkomatu, użytkownik znajdzie w instrukcji obsługi.

Ile kosztuje kalibracja i gdzie ją wykonać?

Cena kalibracji zależy w dużej mierze od rodzaju zakupionego alkomatu, a im jest on droższy, tym wyższa cena serwisu. Koszt kalibracji zazwyczaj wynosi od 50 do 200 zł, dlatego warto wziąć go pod uwagę podczas zakupu urządzenia. Jednak trzeba pamiętać, że lepsze jakościowo (a więc i droższe) alkomaty nie wymagają tak częstej kalibracji, jak ich tańsze odpowiedniki. Wynika to przede wszystkim z rodzaju zastosowanego sensora, a im on lepszy, tym bardziej stabilne wyniki pomiarów. Kalibrację można wykonać w dowolnym punkcie, który zajmuje się serwisem alkomatów. Co ważne, nie trzeba szukać punktu zlokalizowanego w pobliżu domu, gdyż alkomat można wysłać do sklepu, w którym kupiło się alkomat, a który oferuje również kalibrację. Po wykonaniu niezbędnych prac alkomat zostanie odesłany do właściciela.