15 sierpnia na Jasnych Błoniach świętowano Wojsko Polskie

2 min czytania
15 sierpnia na Jasnych Błoniach świętowano Wojsko Polskie


15 sierpnia Jasne Błonia w Szczecinie wypełniły się biało‑czerwonymi flagami, salwami honorowymi i pokazami – to była uroczysta pieśń pamięci o zwycięstwie 1920 roku, którą mieszkańcy oglądali razem z przedstawicielami mundurowych władz miasta.

  • Przyjdź na Jasne Błonia — zobacz obchody Święta Wojska Polskiego w Szczecinie
  • Przyjdź, zobacz i usłysz — program i kto reprezentował służby w Szczecinie

Przyjdź na Jasne Błonia — zobacz obchody Święta Wojska Polskiego w Szczecinie

W dniu 15 sierpnia na Jasnych Błoniach odbyły się oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego, obchodzone w Polsce od 1923 roku. Od 1992 roku data święta jest związana z rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920, znanej powszechnie jako „Cud nad Wisłą”. To święto poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy wszystkich formacji — tych, którzy bronili Ojczyzny kiedyś, jak i tych, którzy służą dziś.

Przyjdź, zobacz i usłysz — program i kto reprezentował służby w Szczecinie

W uroczystości brały udział delegacje władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz liczni mieszkańcy Szczecina. Wśród reprezentantów policji obecni byli m.in. Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Robert Sielski oraz Komendant Miejski Policji w Szczecinie insp. Piotr Makuch.

Program wydarzenia obejmował apel pamięci i salwę honorową oraz defiladę pododdziałów Wojska Polskiego wraz z innymi służbami mundurowymi. Dla publiczności przygotowano także pokazy sprzętu wojskowego i policyjnego, stoiska promocyjne oraz występy artystyczne — atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla rodzin z dziećmi.

Obchody miały charakter uroczysty i upamiętniający; w sposób czytelny przypomniały o wydarzeniach 1920 roku i podkreśliły rolę pamięci historycznej w życiu miasta. Uczestnicy podkreślali, że pamięć o bohaterach Bitwy Warszawskiej jest wciąż żywa, a Święto Wojska Polskiego pozostaje jednym z ważniejszych wydarzeń patriotycznych w kraju.

MIEJSCE: Jasne Błonia, Szczecin
DATA: 15 sierpnia
UCZESTNICY: przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, mieszkańcy; m.in. insp. Robert Sielski, insp. Piotr Makuch

ZKS KMP

Na podst. KMP w Szczecinie

Autor: krystian