Markizy – dlaczego warto ich używać?

Markizy balkonowe zyskały w ciągu ostatnich lat wielką popularność. Widuje się je niemal wszędzie. Związane jest to niewątpliwie z szeregiem zalet tego typu konstrukcji. Co warto wiedzieć o markizach? Do czego służą i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Markizy Szczecin  – podstawowe informacje

Markizy tarasowe to świetny sposób na zapewnienie sobie znacznie większego komfortu na domowym tarasie albo balkonie. Dzięki nim można uzyskać upragniony cień, który czasami może okazać się zbawienny – zwłaszcza w czasie letnich upałów. Jak skonstruowana jest taka markiza? Składają się na nią dwa zasadnicze elementy. Pierwszym z ich jest część konstrukcyjna, którą najczęściej wykonuje się z lekkich, stalowych albo aluminiowych profili. Rzadziej można spotkać markizy, w produkcji których wykorzystano drewno. Drugim elementem jest materiał poszycia. Może on być wykonany z różnego rodzaju płótna albo materiału takiego jak gruba folia albo brezent. Najważniejszym zadaniem markizy jest oczywiście ochrona przed słońcem, choć niektóre modele mogą również stanowić świetną osłonę przed deszczem.

Dlaczego warto zainstalować markizę na tarasie?

Montaż markizy na tarasie ma kilka zasadniczych zalet. Po pierwsze – jak już wcześniej wspomniano – markiza taka stanowi świetnie zabezpieczenie przed palącym słońcem – zwłaszcza latem. Dzięki temu czas spędzony na tarasie na pewno będzie przyjemniejszy. Oprócz tego rozłożona markiza nieco ocienia okna mieszkania, co sprawia, że temperatura wewnątrz jest odrobinę niższa. Docenią to zwłaszcza wszyscy ci, dla których letnie upały są trudne do zniesienia, a którzy nie mają w domu klimatyzacji.

Czy wszędzie da się zainstalować markizę?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy wszędzie można taką markizę zainstalować? Pod względem technicznym na pewno tak. Dostępne są dzisiaj systemy montażowe, które sprawdzą się na różnych rodzajach powierzchni. Problem może natomiast pojawić się w blokach. W niektórych przypadkach montaż na balkonie markizy wystającej poza obrys budynku może wymagać uzyskania pozwolenia od spółdzielni mieszkaniowej.

Jakie markizy są najlepsze?

Zdecydowanie najbardziej warto zainteresować się markizami składanymi i umożliwiającymi swobodną regulację kąta nachylenia. Należy pamiętać, że markiza jest raczej lekką konstrukcją. W czasie porywistego wiatru albo ulewy lepiej jest ją złożyć i odpowiednio zabezpieczyć, dzięki czemu się nie zniszczy. Markizy umożliwiające to nie będą musiały też być demontowane na zimę. Świetnie sprawdzają się markizy regulowane, które dobrze osłonią przed słońcem niezależnie od pory dnia.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Na pewno powinno się zwrócić uwagę na jakość wykonania markiz. Jeżeli ich konstrukcja jest stalowa, to powinna być odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Elementy związane ze składaniem, regulacją i zabezpieczaniem markizy muszą być łatwe w obsłudze. Nie bez znaczenia jest również jakość materiału, z którego wykonane jest poszycie.