Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

OC komisowe - co warto wiedzieć?

Planujesz zakup samochodu używanego i zastanawiasz się nad tym, jakiego rodzaju ubezpieczenie będzie obowiązywać? Sprawdź, na czym polega OC komisowe – dowiedz się, kto i na jakich warunkach może je wykupić.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Ważność standardowej polisy wynosi 12 miesięcy, ale w kilku konkretnych przypadkach może trwać nieco krócej – nawet kilka miesięcy.

OC komisowe, czyli co?

Ubezpieczenie komisowe OC to polisa obowiązująca wyłącznie wybrane kategorie pojazdów. Tego rodzaju ochroną można objąć między innymi samochody:

  • sprowadzane zza granicy
  • rejestrowane czasowo
  • dostępne w sprzedaży w komisach
  • przeznaczony do jazd testowych w salonach dealerskich
  • historyczne.

Oznacza to, że większość właścicieli pojazdów musi wykupić standardowe OC – z umową podpisywaną na 12 miesięcy.

Jak działa OC komisowe?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest identyczny – niezależnie od rodzaju polisy obowiązkowej. Właściciele pojazdów z OC komisowym nie muszą martwić się o konieczność wypłaty odszkodowania z własnych środków – całą odpowiedzialność przejmuje wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Warto przy tym podkreślić, że OC komisowe – w przeciwieństwie do ubezpieczenia standardowego – nie przedłuża się automatycznie. Należy zatem pamiętać o wykupieniu kolejnej polisy – jeszcze przed upływem terminu obowiązywania poprzedniej. Tylko w ten sposób uda się zachować ciągłość ubezpieczeniową, co pozwoli na uniknięcie kar za brak ważnego ubezpieczenia.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie komisowe?

Zastanawiasz się, ile kosztuje OC komisowe? Jest to polisa znacznie tańsza w porównaniu ze standardową ofertą. Wszystko z powodu znacznie mniejszego ryzyka ubezpieczeniowego.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają na uwadze to, że pojazd przeznaczony na sprzedaż w komisie stoi na placu – czeka na nabywcę. Sporadycznie dochodzi do jazd testowych, które trwają zaledwie kilkanaście minut i odbywają się w okolicy. Dlatego ryzyko spowodowania wypadku czy kolizji jest tutaj stosunkowo niewielkie.

Chociaż nie da się wskazać jednej konkretnej kwoty OC komisowego, ceny z reguły nie przekraczają 100 zł. W Link4 stawka dla pojazdów osobowych wynosi 75 zł, zaś w AXA Direct – nawet 25 zł miesięcznie (przy założeniu wykupienia OC na 12 miesięcy i skorzystania z ochrony tylko przez jeden miesiąc).

Gdy ubezpieczenie komisowe wygasa…

Z OC komisowego można korzystać do momentu jego ważności, a po tym czasie nowy właściciel auta musi wykupić standardowe ubezpieczenie. Aby jednak i ono było udzielone na korzystnych warunkach, warto porównać dostępne oferty. Z pomocą przychodzi porównywarkowy serwis internetowy i dostępny tam kalkulator (https://rankomat.pl).

Wystarczy, że poświęcisz zaledwie kilka minut na wypełnienie formularza, a w informacji zwrotnej otrzymasz ceny ubezpieczeń w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet do 50% - tyle średnio wynosi różnica między najdroższą a najtańszą polisą.