Multiagencja ubezpieczeniowa pomysłem na biznes

Prowadzenie własnej firmy ubezpieczeniowej nie wymaga dużego wkładu własnego a do tego ma opinię jednego z bardziej dochodowych zajęć na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się czy własna multiagencja ubezpieczeniowa może być dobrym sposobem na życie i godne zarobki.

Co to jest multiagencja ubezpieczeniowa

Pod pojęciem multiagencji ubezpieczeniowej kryje się miejsce pracy przedstawiciela kilku towarzystw ubezpieczeniowych, który sprzedaje ich produkty swoim klientom. Praca ta nie różni się w zasadzie od tej, którą wykonuje zwykły agent - z tym że ten drugi reprezentuje tylko jednego ubezpieczyciela. Oznacza to, że ma on do zaoferowania mniej zróżnicowanych ofert niż multiagent.

To właśnie różnorodność polis jest tym, czym multiagencja ubezpieczeniowa przyciąga uwagę klientów oraz trafia do szerszej grupy odbiorców. Każdy człowiek lubi przecież mieć wybór. A jak wiadomo, możliwość porównania ofert różnych ubezpieczycieli i to w dodatku na wielu różnych płaszczyznach, jest dokładnie tym, czego potrzebują kupujący.

O czym musi pamiętać multiagent

Ponieważ multiagencja ubezpieczeniowa współpracuje z wieloma ubezpieczycielami, jej pracownicy zobowiązani są wykupićOC dla agentów. Dlaczego? Otóż żadne z towarzystw ubezpieczeniowych nie bierze odpowiedzialności za działania współpracującego z nimi multiagenta. Oznacza to, że w razie gdy zadziała on na czyjąś szkodę, pieniądze na jej pokrycie zostaną wypłacone z polisy OC.

Pracownicy multiagencji powinni też pamiętać, aby dbać o jakość obsługi, budzić zaufanie oraz umieć rozmawiać z klientami. Praca ubezpieczyciela wymaga również cierpliwości, zwłaszcza w kontekście współpracy z tzw. trudnym klientem. Własna firma ubezpieczeniowa musi przecież samodzielnie budować swoją renomę i dbać o swój wizerunek. W innym przypadku nie odniesie sukcesu.

Multiagencja ubezpieczeniowa i jej otwarcie

Aby otworzyć własną multiagencję należy posiadać licencję agenta, wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych oraz lokal, w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza. Konieczne jest oczywiście jej zarejestrowanie (wpis do KRS lub CEIDG), uzyskanie numeru REGON oraz zgłoszenie działalności do ZUS i US. Dopiero wtedy multiagencja ubezpieczeniowa może rozpocząć działalność.

Oczywiście każdy multiagent musi liczyć się koniecznością zainwestowania środków, zarówno w siebie jak i w lokal. Należy wziąć tu pod uwagę koszty wynajmu, opłaty za media, zakup telefonu, mebli i sprzętu komputerowego do biura oraz oczywiście być świadomym opłat związanych ze zdobyciem licencji agenta. Nie są to jednak bardzo wysokie kwoty.

Multiagencja ubezpieczeniowa franczyza

Każdy, kto nie posiada pieniędzy na wkład własny lub nie chce od podstaw budować swojej renomy, może skorzystać z franczyzy, czyli pracować pod szyldem innej marki, która ma już wypracowaną pozycję na rynku ubezpieczeń. Nie jest to oczywiście darmowe a do tego wymaga od multiagenta dostosowania się do wymagań franczyzodawcy, łącznie z wyglądem biura multiagencji.

Mimo, że multiagnet traci w ten sposób część własnej autonomii i musi przyjąć schematy przyjęte u franczyzodawcy, zyskuje dostęp do szkoleń, wsparcia merytorycznego i finansowego, pomoc księgową oraz wiele innych przydatnych benefitów. Co jednak najważniejsze – nie zaczyna od podstaw i nie musi walczyć z konkurencją o swój byt, bowiem od razu trafia pod silne skrzydła.

Czy własna firma ubezpieczeniowa ma sens?

Każdy, kto ceni sobie niezależność, ma dar przekonywania, zmysł handlowca i nie boi się poszukiwania nowych klientów, doceni prowadzenie własnej multiagencji. Pomimo że początki mogą być trudne to wraz z rozwojem firmy, jej konto zasilać będzie coraz więcej pieniędzy. Wszak ubezpieczenia nie tracą na popularności, dzięki czemu właściciel firmy nie powinien narzekać na zarobki.