Przed zakupem opon ciężarowych warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami na ich temat, które będą kluczowe przy wyborze dopasowanego do wymagań i potrzeb modelu. Jak czytać oznaczenia poszczególnych produktów, jak są one zbudowane oraz jakie parametry mają kluczowe znaczenie dla jakości późniejszego użytkowania?

Oznaczenia opon do samochodów ciężarowych

Opony ciężarowe są znaczone przez producentów rzędem cyfr i liter, które dokładnie opisują różne parametry produktu. Umiejętność ich prawidłowego odczytania pozwoli sprawnie wybrać odpowiedni model, który będzie dopasowany do danego pojazdu oraz będzie odpowiadał wszelkim wymaganiom kupującego.

Pierwsze dwie liczby w oznaczeniu – pierwsza trzycyfrowa, druga, oddzielona od poprzedniej ukośnikiem, zawierająca dwie cyfry – to wymiary danego modelu. Przykładowo, opony ciężarowe 315/70 oznaczają model o szerokości 315 mm oraz profilu serii 70.

Następnie podany jest rodzaj konstrukcji, oznaczony za pomocą litery oraz średnica osadzenia na feldze. Przykładowo, opony ciężarowe 315/70 R22,5 to model radiacyjny (R) o średnicy osadzenia o wartości 22,5 cala.

Kolejna w oznaczeniu jest liczba trzycyfrowa, oznaczająca indeks nośności. Następnie znajduje się litera, będąca symbolem indeksu prędkości. Ostatnim znakiem są dwie litery, określające, czy opona jest dętkowa (TT) czy bezdętkowa (TL).

Jak są zbudowane opony do ciężkich pojazdów?

Opony do TIR-ów różnią się budową od zwykłego wyposażenia tego typu – muszą być znacznie bardziej wytrzymałe, ponieważ oddziałują na nie ogromne przeciążenia. Dobre opony posiadają mocną konstrukcję, zapewniającą im odporność na uszkodzenia i wyjątkową trwałość, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników. Mają także wpływ na spalanie pojazdu – dzięki odpowiednim modelom jazda stanie się bardziej ekonomiczna. Ze względu na ich budowę, w razie uszkodzenia często można je naprawić – z tego powodu na rynku nie brakuje opon ciężarowych używanych.

Opony do pojazdów ciężarowych są zbudowane z takich elementów, jak:

- bieżnik, czyli element, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią, dzięki czemu wpływa na przyczepność samochodu;

- opasanie, czyli metalowa taśma, nadająca całości właściwą sztywność i mająca wpływ na utrzymanie toru jazdy przez pojazd,

- ściana boczna, czyli element odpierający odkształcenia, jakie pojawiają się w trakcie jazdy,

- karkas, czyli specjalna konstrukcja ze stalowych drutów, ułożonych zgodnie z typem modelu (radialnym lub diagonalnym),

- kapa butylowa (w modelach bezdętkowych) – kauczukowa warstwa uszczelniająca,

- stopka – element wykonany z drutu stalowego, pozwalający na zamocowanie obręczy,

- osnowa – element nośny, składający się z wielu warstw specjalnej tkaniny.

Opony ciężarowe – jak wybrać odpowiedni model?

Od czego zależy trwałość opon?

Każdy kupujący chce znaleźć jak najbardziej wytrzymałe modele opon do ciężarówek, które dzięki niskiemu zużyciu będą mogły długo służyć, wciąż zapewniając bezpieczeństwo i komfort jazdy. Na trwałość tego typu wyposażenia mają wpływ różne czynniki. Do najważniejszych z nich należą:

- warunki, w jakich są przechowywane opony,

- warunki ich użytkowania (np. obciążenia, jakim są poddawane, prędkość jazdy itp.).

Warto decydować się na modele od sprawdzonych producentów, które posiadają najlepsze parametry i odznaczają się najwyższą trwałością. Dobrze przy tym pamiętać, że opony będące w użyciu od 5 lat powinny być regularnie sprawdzane, najlepiej raz w roku.