Skandynawskie idee wróciły do Szczecina. Zdrowie i biznes szły razem

FOT. Urząd Miasta Szczecin
W Szczecinie przez kilka dni toczyła się rozmowa, która rzadko zostaje tylko na sali konferencyjnej. Dni Skandynawskie 2026 połączyły medycynę, technologię, dobrostan i gospodarkę w jedną opowieść o tym, jak dziś buduje się rozwój miasta. W centrum były nie tylko innowacje, ale też pytanie, jak znaleźć sensowną równowagę między tempem zmian a człowiekiem.
- Zdrowie stało się wspólnym językiem rozmów
- Skandynawski biznes umacnia swoją pozycję w mieście
- Hygge, saunowanie i uczniowskie debaty
Zdrowie stało się wspólnym językiem rozmów
Tegoroczna edycja wydarzenia odbywała się pod hasłem „Well connected – połączeni zdrowiem”. To nie było jedynie hasło do folderu. W debatach, warsztatach i spotkaniach networkingowych przewijał się ten sam wniosek: nowoczesne rozwiązania mają wartość wtedy, gdy realnie poprawiają jakość życia, a nie tylko dobrze brzmią w prezentacjach.
„Spoglądamy na wszystko inaczej niż 20–30 lat temu. Szukamy równowagi i rozwoju” – mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
W podobnym tonie wypowiadała się Agnieszka Zielińska ze Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, podkreślając, że dobrostan nie jest pustym sloganem, lecz elementem codziennego działania firm i całego otoczenia gospodarczego. Z kolei Susanne B. Christensen z Healthcare Denmark zwracała uwagę na potrzebę cierpliwego szukania „złotego środka” między tempem zmian a rozsądkiem.
Eksperci przypominali też, że cyfryzacja i szybka diagnostyka mogą mocno wesprzeć medycynę, ale nie zastąpią ludzkiego myślenia. Ten akcent wybrzmiał szczególnie mocno w wystąpieniu prof. dr hab. n. med. Leszka Domańskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
„W dziedzinie medycyny nie da się pominąć ludzkiej myśli” – zaznaczył rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Skandynawski biznes umacnia swoją pozycję w mieście
Dni Skandynawskie od dawna nie są już wyłącznie wydarzeniem o charakterze inspiracyjnym. W tle widać twarde liczby i konkretny kapitał. W Szczecinie działa już ponad 200 firm z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii, a nordyckie przedsiębiorstwa inwestują przede wszystkim w gospodarkę morską, nowe technologie, produkcję, offshore, logistykę oraz transport.
W regionie to właśnie ten kierunek ma ogromne znaczenie gospodarcze. Jak podkreślano podczas wydarzenia, firmy ze Skandynawii odpowiadają za blisko 80 procent wszystkich inwestycji z udziałem kapitału zagranicznego w skali województwa zachodniopomorskiego. Łączna wartość takich inwestycji przekroczyła już 7 miliardów euro.
Piotr Krzystek przypomniał przy tym, że Szczecin bywa nazywany bramą do Skandynawii. To określenie nie brzmi tu jak marketingowy skrót, bo za nim stoją konkretne projekty, relacje i kolejne gałęzie współpracy, które rozchodzą się daleko poza samą salę obrad.
Hygge, saunowanie i uczniowskie debaty
Organizatorzy nie zamknęli wydarzenia w poważnym, gospodarczym tonie. Obok debat o zdrowiu i technologiach pojawiły się tematy bliższe codzienności: hygge, work-life balance, świadomy odpoczynek, relacje społeczne, a nawet saunowanie jako część skandynawskiego stylu życia. To ważny detal, bo pokazuje, że rozmowa o północnym modelu nie dotyczy wyłącznie inwestycji, ale także sposobu życia i pracy.
W programie znalazły się również wydarzenia otwarte dla mieszkańców:
- rodzinne warsztaty poświęcone recyklingowi,
- wystawy,
- koncerty,
- projekcje filmowe.
Swoje miejsce miała także młodzież. Uczniowie szkół podstawowych przygotowywali prace plastyczne pod hasłem „Artystyczna podróż po Skandynawii”, a starsi sprawdzali się w debacie oksfordzkiej w Fabryce Wody. To właśnie taki fragment programu często najmocniej zostaje w pamięci – bo łączy edukację z żywą, miejską energią i daje młodym ludziom kontakt z tematami, które później wracają w dorosłym życiu: współpraca, argumentacja, odpowiedzialność, otwartość na inne modele myślenia.
na podstawie: Urząd Miasta Szczecin.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Szczecin). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Szczecin świętował Święto Policji - 191 funkcjonariuszy z awansami

Mieszkanie komunalne lub społeczne w Szczecinie. Eksperci wyjaśnią zasady

Tragedia po śmierci kobiety w Chojnie. Zatrzymano jej nastoletniego syna

Ostatnie miejsca na półkolonie w Fabryce Wody. Sierpniowy plan łączy basen i naukę

Tunel pod Odrą powstanie pod nadzorem górniczym. Przygotowania już trwają

Wtorkowy wieczór z filmem pod chmurką. W Dąbiu pokażą poruszający melodramat

Jarmark Jakubowy zmieni trasę autobusu 52. Ulice zostaną zamknięte

Syreny alarmowe zabrzmią w Szczecinie. To tylko ogólnopolskie ćwiczenia

Burze z gradem nad Szczecinem. Możliwe silne porywy wiatru

Mandat kilka lat temu, pomoc dziś - niezwykłe spotkanie na trasie Goleniów-Szczecin

Ulewy w Szczecinie. 30 tysięcy wpustów pod szczególną kontrolą

Syreny zabrzmią w regionie. To będą tylko ćwiczenia

Remont na pętli Kołłątaja zmieni zasady wysiadania z sześciu linii

Dawny pusty plac przy Potulickiej zyskał 58 miejsc parkingowych
Przydatne dane teleadresowe
- Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej - kontakt, oferta dla inwestorów i przedsiębiorców
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - kontakt, siedziby, programy
- Ambulatorium Jednostki Wojskowej 4340 w Szczecinie-Podjuchy - adres, dojazd i dostępność
- Muzeum Narodowe w Szczecinie - bilety, godziny, oddziały i wystawy
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Szczecinie - kontakt i godziny
- Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie - kontakt i godziny
