Jak rzemiosło wraca do szkół Szczecina - targi i prezentacje dla młodzieży

2 min czytania
Jak rzemiosło wraca do szkół Szczecina - targi i prezentacje dla młodzieży

W Szczecinie młodzi ludzie zobaczą, jak wyglądają zawody rękodzielnicze i techniczne na co dzień — od pracy w warsztacie po możliwości edukacyjne. Wśród stoisk pojawią się uczniowie szkół branżowych i techników, a dzień zakończy uroczysta Loża Mistrzów.

  • Targi Techniki i Rzemiosła w Sali Bankietowej Hotelu Vulkan
  • Dlaczego to ważne dla uczniów w Szczecinie
  • Loża Mistrzów — finał i wyróżnienia

Targi Techniki i Rzemiosła w Sali Bankietowej Hotelu Vulkan

W wydarzeniu organizowanym przez Fundację Reaktywacji Rzemiosła i Aktywizacji Zawodowej (FRRAZ) zaplanowano pokazy i prezentacje prowadzone przez samych uczniów. Targi odbędą się 7 października 2025 w Sali Bankietowej Hotelu Vulkan przy ul. Druckiego-Lubeckiego 6A. Impreza rusza o 09.00 i potrwa do 13.00. To nie tylko wystawy — to stoiskowe warsztaty, krótkie demonstracje i rozmowy z praktykami, które mają przybliżyć codzienność zawodów technicznych i rzemieślniczych.

Organizatorem jest Fundacja FRRAZ, która promuje szkolnictwo branżowe, łączy szkoły z pracodawcami i prowadzi programy mentoringowe. Na targach zaprezentują się zespoły z branżowych szkół i techników; młodzież pokaże konkretne umiejętności, narzędzia oraz ścieżki dalszego kształcenia i zatrudnienia.

Dlaczego to ważne dla uczniów w Szczecinie

Główną grupą docelową są uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych. Organizatorzy chcą, by dzieci i ich opiekunowie zobaczyli realne perspektywy pracy w zawodach, które często uchodzą za deficytowe na rynku pracy. Stoisko z praktycznymi pokazami potrafi więcej niż broszura — pozwala dotknąć narzędzi, porozmawiać z młodym rzemieślnikiem i poczuć rytm pracy w warsztacie.

W wydarzeniu biorą udział uczniowie szkół średnich, branżowych i techników, którzy sami stoją u progu decyzji o dalszej ścieżce zawodowej. Dla nich to też okazja do zaprezentowania kompetencji przed potencjalnymi pracodawcami i mentorami.

Loża Mistrzów — finał i wyróżnienia

Około 12.30 zaplanowano ceremonię zamknięcia pod nazwą Loża Mistrzów, podczas której zostaną wręczone statuetki i wyróżnienia dla rzemieślników i instytucji zaangażowanych w kształcenie młodych kadr oraz pielęgnowanie tradycji rzemieślniczych. Uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Szczecina, Pana Piotra Krzystka.

Fundacja FRRAZ podkreśla, że takie wydarzenia mają zbudować most między szkołą a rynkiem pracy — pokazują, że zawód to nie tylko zajęcie, ale także sposób na rozwój, stabilność i lokalne tradycje. Dla gości i uczestników targi mają być dniem inspiracji i konkretnych kontaktów, które mogą zaprocentować przy wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

na podstawie: Urząd Miasta Szczecin.

Autor: krystian