Przekazano plac budowy Krzemiennej i Smoczej ruszają prace i zmiany w ruchu

Przebudowa ulic Krzemiennej i Smoczej w Szczecinie wkracza w nowy etap. Już od 11 czerwca kierowcy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, które poprawią komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Sprawdź, co dokładnie czeka tę część miasta i jak wpłynie to na codzienne poruszanie się po okolicy.
- Szczecin rusza z modernizacją ulic Krzemiennej i Smoczej
- Co zmieni się na ulicach Krzemiennej i Smoczej w Szczecinie
- Prace potrwają dwa lata a nadzór sprawuje Szczecińskie Inwestycje Miejskie
Szczecin rusza z modernizacją ulic Krzemiennej i Smoczej
W środę 4 czerwca oficjalnie przekazano plac budowy firmie MTM SA, która odpowiada za kompleksową przebudowę ulic Krzemiennej i Smoczej. To ważny moment dla mieszkańców tej części Szczecina, ponieważ oznacza start prac, które mają znacząco poprawić infrastrukturę drogową oraz estetykę okolicy.
W najbliższych dniach wykonawca skoncentruje się na przygotowaniu terenu pojawi się odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenia, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i przechodniom czy kierowcom. Od środy 11 czerwca wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać przez cały czas trwania inwestycji.
Dojazd dla mieszkańców posesji na zamkniętych odcinkach zostanie zachowany podkreśla Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. Apelujemy o ostrożność i respektowanie tymczasowych zmian na drogach.
Co zmieni się na ulicach Krzemiennej i Smoczej w Szczecinie
Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje przebudowę ul. Krzemiennej, gdzie powstanie uspokojony obszar ruchu z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Zmieni się geometria skrzyżowania tak, aby autobusy komunikacji miejskiej mogły swobodnie przejeżdżać, a samochody osobowe bezpiecznie opuszczać teren skrzyżowania. W centrum wlotu ul. Krzemiennej pojawi się wyspa centralna, która rozdzieli kierunki jazdy i ułatwi manewry pojazdom ciężarowym oraz autobusom.
Dodatkowo powstaną nowe chodniki oraz zostaną przebudowane sieci podziemne wraz z odwodnieniem. Nie zabraknie też zieleni, która ma upiększyć przestrzeń wokół ulic.
Drugi etap prac skupia się na gruntownej wymianie nawierzchni jezdni i chodników usunięte zostaną stare warstwy asfaltu, betonowych płyt oraz kostki brukowej. Na ich miejsce pojawi się nowoczesna nawierzchnia bitumiczna oraz kamienna kostka brukowa na wyniesionych fragmentach jezdni i miejscach parkingowych. Prace obejmą także regulację wysokości włazów studzienek kanalizacyjnych, instalację nowego oświetlenia ulicznego oraz przebudowę instalacji teletechnicznych.
Prace potrwają dwa lata a nadzór sprawuje Szczecińskie Inwestycje Miejskie
Zamówienie przewiduje realizację obu etapów w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy. Wykonawca ma również obowiązek przygotować pełną dokumentację projektową w ciągu pierwszych 9 miesięcy od rozpoczęcia prac.
Koszt całej inwestycji przekracza 18 milionów złotych brutto, a nadzór nad realizacją powierzono spółce Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o., która czuwa nad prawidłowym przebiegiem robót i dba o interesy mieszkańców.
Mieszkańcy mogą spodziewać się znacznej poprawy jakości infrastruktury drogowej oraz większego komfortu poruszania się po tej części miasta już w niedalekiej przyszłości.
Na podst. Urząd Miasta
Autor: krystian