Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Dąbie przeprowadzili spotkania w Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie na prośbę szkoły oraz rady osiedla z udziałem Straży Pożarnej oraz Konsultantem Wojewódzkim Psychiatrii Panią dr Małgorzatą Pawlicką na temat zachowań suicydalnych i samobójczych.

Niestety te zachowania stają się coraz bardziej powszechne we współczesnym świecie. Agresja kierowana na siebie jest równocześnie wyrazem agresji wobec otoczenia. Każde samobójstwo jest wyrazem szczególnie nasilonej agresji.

Taką próbę podejmują zarówno  młode osoby, seniorzy, jak i inne osoby niezależnie od wieku. Nawet najbardziej prozaiczny problem dla takiej osoby staje się problemem nie do rozwiązania w inny sposób.

Takie zachowania niestety nasiliły się  w ostatnim czasie szczególnie wśród osób młodych  dlatego bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja oraz zainteresowanie ze strony osób dorosłych tak, aby wszcząć specjalistyczne działania, zwłaszcza psychoterapię i jeśli będzie to wymagane farmakoterapię.

Wartość profilaktyczną mają -wiedza na temat zagrożeń, okazanie wsparcia i pomocy, a także budowanie roli autorytetów przez rodziców.

Rodzina to miejsce, w którym od najmłodszych lat kształtują  się istotne umiejętności i postawy  mające kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i zapobiegania nieadekwatnym zachowaniom. Pamiętajmy, że problemy emocjonalne mają swoje źródło we wczesnych latach życia dziecka.

sierż.Lena Guzik/asp. Michał Krzymieniecki

Kapitan Łukasz Pawlak ( straż pożarna)

mł.asp. Przemysław Barański ( straż pożarna)

Konsultant Wojewódzki ds. Psychiatrii dr Małgorzata Pawlicka

zdjęcie wyk: Edyta Majcher oraz Małgorzata Izbrecht