Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz policjantami z komisariatów wzięli udział w wspólnych działaniach pn. „Blokada”. Działania te będą odbywały się cyklicznie na terenie naszego miasta a ukierunkowane są na ujawnienie pojazdów, które są nieprawidłowo zaparkowane w okolicach przejść dla pieszych.

Głównym celem działań jest przede wszystkim ujawnianie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Wspólne patrole będą zwracały przede wszystkim uwagę na samochody zaparkowane w obrębie wyznaczonych przejść dla pieszych.

Parkowanie pojazdu przed wyznaczonym przejściem dla pieszych jest wbrew pozorom bardzo niebezpieczne. Pieszy, który wychodzi zza zaparkowanego samochodu przed wyznaczonym przejściem dla pieszych- jest niestety nie widoczny dla kierującego poruszającego się po jezdni.

Aura za oknem nas nie rozpieszcza, szybko zapada zmrok oraz występują opady deszczu lub śniegu. Dodatkowo pieszy ubrany jest na czarno lub ciemno oraz nie posiada żadnego elementu odblaskowego. Te wszystkie czynniki wpływają na nasze bezpieczeństwo oraz mają również znaczenie w czasie powstawania wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że za zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu- także za nimi- możemy otrzymać mandat karny w wysokości od 100-300 zł oraz 5 punktów karnych.

W wyniku przeprowadzonych działań w Szczecinie nie odnotowano żadnego wypadku z udziałem pieszych mimo, że warunki drogowe były trudne i widoczność także była ogranioczona.

 

WRD KMP/ZKS KMP