Sucha zabudowa to nowoczesny system budowlany polegający na montażu suchych struktur ścian wewnętrznych, bez użycia zaprawy murarskiej. Tego typu sposób wykończenia jest zdecydowanie szybszy i dużo bardziej efektywny niż tradycyjna metoda mokrej zabudowy. Rozwiązanie to umożliwia również łatwiejszą wymianę i modyfikację ścian w przyszłości. Sucha zabudowa składa się z gotowych gipsowo - kartonowych elementów, które montuje się na metalowej lub drewnianej konstrukcji, a powstałe po instalacji szczeliny wypełnia się specjalnym materiałem uszczelniającym.
Zabudowa gk to coraz bardziej popularne rozwiązanie do wykańczania wszelkiego rodzaju wnętrz. To wszystko za sprawą gotowych elementów, które pozwalają na szybki montaż np. sufitów podwieszanych, wnęk oświetleniowych, maskownic dla karnisza, półek sufitowych czy ścianek działowych. Konstrukcja suchej zabudowy pozwala na dużą swobodę w projektowaniu i aranżacji danego pomieszczenia. Odpowiednio i z pomysłem wykonana może wydobyć z wnętrza maksimum użyteczności oraz podkreślić jego walory estetyczne.
Systemy składające się na suchą zabudowę to również zabudowa poddasza, ściany szybów wentylacyjnych i suche podłogi. Ogólnie można wyróżnić dwie główne kategorie. Gipsowo - kartonowe płyty dzielą się na te tradycyjne, przeznaczone do pomieszczeń suchych oraz te odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Stosuje się je w pomieszczeniach, które z reguły bardziej od innych narażone są na działanie wilgoci. Podwyższona wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni czy grzybów. Stąd np. do wykonania atrakcyjnego podwieszanego sufitu w łazience bądź kuchni, odpowiednia będzie zabudowa gk odporna na takie zjawiska.
Sucha zabudowa to wytrzymałe elementy pozwalające na tworzenie atrakcyjnych i przykuwających wzrok konstrukcji w każdym pomieszczeniu. Komponenty są łatwe w montażu, solidnie wykonane i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, będzie można cieszyć się gustownym i estetycznym wyglądem dekoracji przez długie lata.