Funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie spotkał się z klasami I i III Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. Tematem spotkania edukacyjnego było bezpieczeństwo w sieci oraz cyberprzemoc. Z młodzieżą omówiono najpopularniejsze techniki oszustw internetowych, m.in. „phishing”.

Phishing, czyli wykorzystanie przez przestępców techniki socjologicznej polegającej na „podszyciu” się pod osobę zaufaną lub podmiot zaufania społecznego. Celem „phishingu” jest kradzież danych m.in. do logowania się w internecie na konto bankowe lub profil społecznościowy. Atak „phishingowy” może być przeprowadzony przez rozmowę telefoniczną czy też przez rozsyłanie fałszywych wiadomości np. poprzez sms czy komunikator społecznościowy. Omówiono także cechy „phishingu” indywidualnego i „phishingu” społecznościowego.


Uczniom zaprezentowano także przykładowe strony wygenerowane przez oszustów internetowych, które do złudzenia przypominają strony poszczególnych ministerstw państwa polskiego oraz firm prywatnych, świadczących określone usługi, np. dostawcze i przewozowe. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja wiadomości sms w których oszuści informują o rzekomych niedopłatach za przesyłkę, podając przy tym link przekierowujący do fałszywej strony internetowej która łudząco przypomina stronę banku w którym deponujemy oszczędności. W ten sposób oszuści uzyskują login i hasło do logowania się do naszego banku lub aplikacji bankowej czy też innego profilu indywidualnego. W efekcie nasze konto bankowe staje się łatwym łupem przestępców internetowych.


Podczas spotkania omówiono także cele i działania Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), tj. państwowego instytutu badawczego, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawienie ich efektywności w zakresie bezpieczeństwa. Po zakończeniu spotkania z gronem pedagogicznym szkoły wymieniono doświadczenia w celu eliminowania mowy nienawiści w sieci wśród młodzieży i dzieci z naszego otoczenia.

 

asp. sztab. Paweł Krahel/ZKS KMP

  • O cyberzagrożeniach i bezpieczeństwie w sieci w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie
  • O cyberzagrożeniach i bezpieczeństwie w sieci w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie