Czy system ERP sprawdzi się w logistyce i spedycji? Odpowiadamy

Informatyczne wsparcie zarządzania firmą od wielu lat jest standardem w świecie biznesu. System ERP znakomicie sprawdza się w branży logistycznej i spedycyjnej. Odpowiednio skonfigurowane narzędzie pozwala na automatyzację procesów i doskonałą optymalizację. Warto dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje i w jakich przypadkach powinno się na poważnie pomyśleć o jego wdrożeniu.

Systemy ERP dla firm: czym są?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) to rozbudowane narzędzia umożliwiające kompleksowe zarządzanie wszystkimi procesami mającymi miejsce w przedsiębiorstwie. Oprogramowanie tej klasy korzysta ze scentralizowanych baz oraz podziału poszczególnych działów czy sektorów działań na moduły.

Dzięki temu możliwe staje się zagwarantowanie odpowiedniego przepływu informacji oraz automatyzacja działań. 

–Przykładowe systemy ERP dostępne na rynku dają duże możliwości konfiguracyjne – mówi Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak, zajmującej się m.in. dostarczaniem systemów ERP. –Dzięki temu sprawdzają się w każdym typie działalności, w tym również w przedsiębiorstwach logistycznych, które wymagają zapewnienia wysokiej sprawności organizacyjnej i wydajnego systemu obiegu danych i informacji – dodaje.

System ERP w logistyce

Przedsiębiorstwa logistyczne mogą wykorzystać kilka modułów tworzących systemy ERP. Rodzaje narzędzi szczególnie ważnych z ich perspektywy to – oprócz wsparcia podstawowych czynności administracyjnych, w tym np. zarządzania kadrami, finansami, księgowością czy relacjami z klientami i kontrahentami – systemy WMS (Warehouse Management System – system zarządzania magazynem). 

Dzięki nim możliwe staje się usprawnienie wszystkich procesów mających miejsce w magazynie, w tym np. określanie stanów, docieranie do wybranych produktów czy nadzorowanie całego cyklu przetwarzania zamówień. Tego typu moduły systemu ERP są rzecz jasna zsynchronizowane z innymi rozwiązaniami i umożliwiają płynny obieg dokumentów i nadzorowanie całego procesu.

Systemy ERP: wdrażanie krok po kroku

Systemy ERP w logistyce wymagają przede wszystkim dobrej analizy i ułożenia optymalnej strategii wdrożenia. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów, które można wykorzystać w przedsiębiorstwie tego typu, a następnie skonfigurować zgodnie z potrzebami konkretnej jednostki. To jednak zadania dla profesjonalistów, którzy będą dysponować nie tylko odpowiednią wiedzą techniczną, ale również doświadczeniem biznesowym.

Kluczową rolę odgrywa poziom dopasowania narzędzi do realnych potrzeb firmy i jej struktury. Na podstawie analizy danych możliwe stanie się dobranie odpowiedniego systemu ERP oraz skonstruowanie środowiska pozwalającego na objęcie wszystkich działów przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach zasadne może być stworzenie od podstaw dedykowanego systemu ERP.

W jakich firmach warto wdrożyć ERP?

Inwestycja w system ERP to znakomity sposób na zwiększenie realnych możliwości firmy. Systemy w logistyce są już praktycznie rynkowym standardem, bez którego trudno o dotrzymanie kroku konkurencji. Wbrew pozorom nie jest to jedynie rozwiązanie dla dużych firm.

Sprawdzi się również w przypadku małych, dopiero rozwijających się biznesów. Wdrożenie oprogramowania tej klasy pozwoli na znaczne przyspieszenie procesów i zwiększenie zdolności operacyjnej. Bez wątpienia może to być kluczowa inwestycja, która zaważy na tym, czy firma odniesie sukces.