Odpowiednia spawarka i stół spawalniczy - jak je wybrać?

Jeśli planujemy zakup nowej spawarki musimy dokładnie przemyśleć wybór, ponieważ kupno pierwszego, lepszego urządzenia nie jest dobrym pomysłem. Spawarka to nie tylko urządzenie dla profesjonalisty. Skorzystają z niej także zwykli użytkownicy, jednakże zawsze pojawia się pytanie - jaki sprzęt będzie dla mnie najbardziej odpowiedni? Jednakże same spawarki to zbyt mało. Musimy sobie zapewnić komfort pracy i bezpieczeństwo. W tej kwestii gwarancję dają stoły spawalnicze.

Rodzaje spawarek i ich zastosowanie 

Na rynku znajdziemy 3 rodzaje spawarek różniących się wielkością, ceną, metodą spawania i mocą. 

1. Spawarka MIG/MAG

Spawarka MIG/MAG, czyli potocznie zwany migomat, scala ze sobą metale za pomocą osłony gazu obojętnego (argon, hel) lub aktywnego (dwutlenek węgla lub jego mieszanka z argonem). Używając tego rodzaju spawarki możesz spawać elementy w różnych pozycjach, co nie wpływa negatywnie na pracę sprzętu, a zapewnia dobrej klasy spoinę przy niskim koszcie materiałów spawalniczych. Migomat świetnie nadaje się do spawania grubszego aluminium i różnego rodzaju metali takich jak magnez, miedź czy metale nieżelazne i ich stopy.

2. Spawarka MMA

Metoda spawania MMA to proces który odbywa się z wykorzystaniem elektrod otulonych. Uzyskana spoina ma dobrą jakość. Jest to na pewno idealny wybór dla amatorów i hobbystów z powodu łatwej obsługi i możliwości korzystania z niej w każdych warunkach.  Do minusów należy konieczność częstej wymiany elektrody i usuwania żużlu, a także długotrwały proces spawania. Więc jeśli masz zamiar spawać dość często i długo, wybierz inne urządzenie. Spawanie metodą MMA jest dobre w przypadku takich metali jak nikiel, żeliwo, stal stopową i niestopową oraz miedź i jej stopy.

3. Spawarka TIG

Urządzenie TIG przeznaczone jest do spawania elektrodami nietopliwymi. Urządzenia TIG mogą pracować także w trybie MMA. Zalety tej techniki spawania przewyższają jakiekolwiek wady. Do plusów na pewno możemy dodać możliwość jej zautomatyzowania i zmechanizowania, kontrolę nad jeziorkiem spawalniczym oraz dobrą jakość spoiny. Minusy niestety też się znajdą - praca z grubszymi materiałami idzie nieco wolniej. Spawarka TIG nadaje się najlepiej do łączenia stali wysokostopowych oraz aluminium.

Stół spawalniczy – urządzenie niezbędne w profesjonalnym warsztacie i nie tylko!

Oprócz spawarki podstawą wyposażenia w warsztacie są dobrej jakości stoły spawalnicze. Ale tak naprawdę niezależnie od tego, czy szukasz tego sprzętu do przydomowego warsztatu, czy profesjonalnego zakładu produkcyjnego, akcesorium to musi mieć odpowiednie parametry. Muszą być wytrzymałe i solidne, tak, aby mogły znieść spore obciążenia. Jeśli dobrze dobierzesz stół spawalniczy, przyspieszysz pracę w swoim warsztacie.

Najlepszym materiałem z którego wykonuje się profesjonalne stoły spawalnicze jest dobrej jakości stal S355J2+N. W pracy spawacza liczy się precyzja dlatego konieczna jest płaska i stabilna powierzchnia stołu spawalniczego. Jedną z ważniejszych kwestii jest również możliwość regulacji wysokości. Dzięki niej każdy z użytkowników stołu może dostosować akcesorium do swoich potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy.