Odzież robocza - co warto wiedzieć?

Niektóre osoby wykonują swoje obowiązki zawodowe na takich stanowiskach, które wymagają zastosowania konkretnej odzieży roboczej. Dzięki niej można zabezpieczyć swoje ubranie przed zniszczeniem czy zabrudzenie, a także odpowiednio przygotować się do wykonywanych obowiązków. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat odzieży roboczej.

Czym jest odzież robocza?

Odzież robocza to specjalne ubranie, którego się używa na konkretnym stanowisku pracy. Powinna być ona dobrze dobrana do danego zawodu. Warto zaznaczyć, że obowiązek noszenia odzieży roboczej w trakcie wykonywania swojej pracy, mają przede wszystkim osoby pracujące przy rożnych maszynach i urządzeniach. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom taką odzież.

Różnice pomiędzy odzieżą ochronną a roboczą

Niektórzy mylą odzież ochronna i roboczą. Są to tak naprawdę dwie zupełnie inne kwestie. Odzież robocza nie posiada żadnych cech ochronnych. Można ją używać, aby zabezpieczyć się przed różnymi zabrudzeniami. Odzież roboczą wykorzystuje się także z powodów sanitarnych. Natomiast odzież ochronna zapewnia stałą ochronę zdrowia oraz życia pracowników zajmujących dane stanowisko.

Kolejną różnicą jest atest. Odzież robocza go nie posiada, natomiast odzież ochronna musi go mieć. Odzież ochronna jest także uszyta ze specjalnych, trwałych materiałów, które są dostosowane do wykonywania poszczególnych zawodów.

Poszczególne rodzaje odzieży roboczej

Można wyróżnić kilka rodzajów odzieży roboczej. Pod względem sektorów dla jakich przeznaczona jest odzież można wyróżnić branże: medyczne, ogrodnicze, budowlane, gastronomiczne i mechaniczne.

Ponadto odzież można podzielić ze względu na części ciała dla, których jest skierowana. Wyróżnić można m.in. bluzy, kurtki, kamizelki, kombinezony, ogrodniczki, koszulki, spodnie, koszule itd., a także dodatki: okulary, czapki, kaski, obuwie, rękawiczki i okulary.

W sklepach z odzieżą roboczą dostępne są wszelkie potrzebne elementy garderoby. Jeżeli szukasz więcej informacji, znajdziesz je na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - dowiedz się więcej.

 Najważniejsze informacja o odzieży roboczej

Odzież robocza przysługuje pracownikom, kiedy praca, która jest przez nich wykonywana może doprowadzić do zabrudzenia lub zniszczenia prywatnej odzieży. Prawnik może się o nią ubiegać, kiedy w trakcie pracy jest narażony na działanie różnych środków chemicznych czy niebezpiecznych promieni.

Odzież robocza jest własnością pracodawcy. To on musi wziąć na siebie koszty związane z jej zakupem i odświeżeniem. Kiedy nastąpi ustanie, albo zakończenie stosunku pracy odzież należy zwrócić. Może ona zostać przekazana kolejnemu pracownikowi, jeśli jej stan na to pozwala. Należy jednak ją dokładnie uprać i zdezynfekować.

Odzież robocza zwykle jest wykonana z takich materiałów jak bawełna, płótno, polar, flanela, czy specjalna mieszanka bawełny i włókien poliestrowych. Wybierając odzież roboczą należy pamiętać o tym, że powinna ona poprawić komfort pracy. Wszelkie elementy garderoby, które utrudnią swobodne ruchy z pewnością nie będą dobrym wyborem. Dużym ułatwieniem będzie także wybór ubrania, które ma sporo kieszeni i ułatwi przechowywanie wszelkich niezbędnych narzędzi.