Czym jest fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne potrafią zamienić energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Cały zestaw fotowoltaiczny podłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Dzięki temu mamy tańszy prąd w naszych gniazdkach. Dodatkowo dzięki niższym cenom możemy wykorzystać ten prąd do ogrzewania wody i domu. Uzyskaną energię dzięki panelom słonecznym możemy zużywać na bieżąco lub magazynować. Decydując się na inwestycją w system fotowoltaicznym tak naprawdę kupujemy zapas energii na wiele lat. Po montażu naszej instalacji, z każdym dniem czerpiemy darmowy prąd ze słońca.

Dlaczego warto inwestować w tą instalację?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również i osób prywatnych. Zapewniają one ponad 25 lat bezobsługowej pracy. Wytwarzają każdego dnia darmowy prąd. Wzrost zainteresowania tą instalacją oraz rozwój technologiczny sprawiły, że panele są coraz tańsze. Aktualnie Polska ma obowiązek przejść częściowo na odnawialne źródła energii, ograniczając tym samym spalanie paliw kopalnianych, które zanieczyszczają nasze środowisko.

Ilość produkowanego prądu może być różna w zależności od wielkości naszej instalacji. Panele słoneczne o mocy 1 kWp wytworzą w ciągu roku od 900 do 110 kWh energii elektrycznej. Koszt założenia takiej instalacji będzie się różnił w zależności od ich rodzaju. Typowy dom jednorodzinny będzie musiał zainwestować około 20 000-25 000 złotych na instalację fotowoltaiczną. Jeżeli nie posiadamy takich środków, możemy również skorzystać z oferowanej pomocy finansowej.

Panele fotowoltaiczne nie generują kosztów związanych z eksploatacją instalacji. Pobrana energia jest całkowicie darmowa i po zamontowaniu instalacji nie musimy się martwić o dodatkowe koszty. Taka instalacja, bez żadnych dotacji może się zwrócić już po 9 latach!

W jaki sposób działa fotowoltaika?

Ogniwa fotowoltaiczne działają w taki sposób, że foton padając na ogniwo PV jest pochłaniany przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Taki ruch nazywamy przepływem prądu elektrycznego. Stosując złącza półprzewodnikowe typu n-p, możemy połączyć ten proces z obiegiem elektronów w sieci energetycznej. Ogniwa zamieniają energię słoneczną w elektryczną w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które produkują ciepło. Więcej o fotowoltaice na terenie Zachodnipomorskiego znajdziesz na https://solowoltaika.pl/

Korzyści związane z inwestycją w fotowoltaikę

Oczywiście największą zaletą fotowoltaiki jest oszczędność na rachunkach oraz ochrona środowiska. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujemy też niezależność energetyczną. Posiadając swoje własne źródło energii nie musimy zwracać uwagi na rosnące koszty energii elektrycznej od dostawców. Przyczyniamy się również do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Dzięki temu, że jest coraz większy popyt na instalacje fotowoltaiczne, producenci starają się zmniejszyć koszty produkcji, tym samym zwiększając sprawność paneli słonecznych. Posiadając taką instalację możemy również zdecydować się na jej sprzedawanie.

Fotowoltaika pozwala na ochronę środowiska oraz oszczędności pieniędzy. Dzięki dobraniu odpowiedniego rozmiaru instalacji, panele słoneczne potrafią wyprodukować tyle energii, aby zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników. Rachunku za prąd zostaną obniżone praktycznie do zera. Dzięki temu podwyżki cen za energię elektryczną nie będą już takie groźne. Otrzymujemy w taki sposób niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.