Za nami długi listopadowy weekend. Policjanci szczecińskiej drogówki w dniach od 8 do 11 listopada wzięli udział w działaniach pod nazwą „Bezpieczny weekend”.

W czasie akcji policjanci strzegli bezpieczeństwa na drogach naszego miasta. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze kładli nacisk przede wszystkim na ujawnianie wykroczeń dotyczących przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących. Do tego wykorzystane zostały ręczne mierniki prędkości, wideorejestratory, oznakowane i nieoznakowane radiowozy oraz powołana grupa SPEED. W czasie długiego weekendu ujawniono ok. 250 kierujących, którzy dopuścili się przekroczenia prędkości. Szczecińska drogówka zatrzymała również 9 kierujących, którzy poruszali się z prędkością tzw. „50+”. Pamiętajmy, że przekroczenie prędkości jest jedną z głównych przyczyn powstawania wypadków drogowych.

Mimo działań dotyczących prędkości policjanci nie zapomnieli o kierujących będących na tzw. „podwójnym gazie”. Podczas długiego weekendu prowadzone były „trzeźwe poranki”, które wśród kierujących cieszą się pozytywna opinią. W sumie ujawniono 16 nietrzeźwych kierujących. Pamiętajmy, że połączenie alkoholu z prowadzeniem pojazdu jest bardzo złym pomysłem, a także poważnym zagrożeniem na drodze.

Szczecińska drogówka ujawniła również 3 osoby, które nie zastosowały się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu i dopuściły się popełnienia przestępstwa z art. 244 kodeksu karnego. Za popełnienie tego czynu grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3.

Od minionego piątku do poniedziałku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zatrzymali łącznie 19 blankietów praw jazdy. Ponadto w czasie prowadzonych kontroli drogowych policjanci zatrzymali jedną osobę poszukiwaną.

Pomimo wielu apeli kierujący często zapominają, że „jazda na podwójnym gazie” i „gazie wciśniętym do dechy” to niebezpieczeństwo nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP

 

  • urzadzenie do pomiaru trzeźwości
  • policjanci na drodze