Systemy nagłośnienia w salach konferencyjnych i w salach audiowizualnych bardzo różnią się od nagłośnienia stosowanego w innych pomieszczeniach czy sytuacjach. Jest to nagłośnienie specjalistyczne i charakterystyczne. Aby było ono odpowiednio wykonane, najlepiej zgłosić się o pomoc do profesjonalnej firmy. Firma taka nie tylko zapewni odpowiednie wykonanie, ale również zagwarantuje najwyższej klasy sprzęt.

Aby nagłośnienie spełniało oczekiwania…

Aby nagłośnienie mogło poprawnie działać, musi zostać dopasowanych kilka ważnych czynników. Po pierwsze sprzet powinien zostać idealnie dopasowany do potrzeb klienta a także do wielkości sali. Po drugie, należy skorzystać z usług firm specjalizujących się w nagłośnieniach w bardzo dużych i profesjonalnych salach konferencyjnych. Po trzecie, wykorzystany sprzęt powinien pochodzić od najlepszych producentów. Najczęściej polecane są takie firmy jak: Apart Audio, JBL, Ecler, Martin Audio, Meyer Sound, D&B, AMC, RCF, SHURE, AKG, BSS, DBX, Crown, Soundcraft, WorkPro, Key Digital.

Dobry sprzęt jest konieczny!

Głośniki – wybór głośników jest bardzo duży. Można wybierać spośród głośników przenośnych, głośników tubowych, słupkowych, sferycznych, a także głośników niskotonowych, do zabudowy sufitowej, szerokopasmowych oraz systemów Line Array. Te ostatni często montuje się na małych i średnicj salach koncertowych.

Wzmacniacze – pośród wzmacniaczy znaleźć można wzmacniacze miksujące, końcówki mocy, a także wiele akcesoriów do wzmacniaczy. Oczywiście dobra firma, która zna rozkład pomieszczenia idealnie dopasuje zarówno głośniki jak i wzmacniacze.

Mikrofony – wybór mikrofonów zależy od tego, czy osoba przemawiająca będzie zawsze w jednym miejscu, czy będzie mogła się przemieszczać po sali. Do wyboru są bowiem mikrofony sceniczne, mikrofony instalacyjne, a także, bardzo wygodne mikrofony bezprzewodowe.

Miksery – rodzajów mikserów jest naprawdę wiele. Można wybierać spośród mikserów słuchawkowych, cyfrowych, rack, analogowych, powermikserów, stageboxów. Oczywiście jest także cała gama akcesoriów do mikserów.

Dobre nagłośnienie w systemach konferencyjnych

Matryce i procesory – dobre firmy zapewniają pełen zestaw potrzebnych produktów, a zatem tajże matryce i procesory (jeżeli są konieczne) – matryce audio, akcesoria, czy procesory DSP.

Źródła dźwięku – zalicza się do nich multi-tunery, odtwarzacze AMC, odtwarzacze Apart i wiele innych.

Systemy IP – w tej kategorii znajdują się systemy komunikacji, moduły rozszerzeniowe oraz klawiatury mikrofonowe.

Multifony, zestawy głośników i inne

To, jaki sprzęt zostanie zakupiony do sali konferencyjnej, w dużej mierze podyktowane jest jej wielkością u układem. Na przykład w sali, która ma kształt litery L, najczęściej stosowane są multifony, a w salach bardzo dużych, o układzie podobnym do teatralnego, potrzebne są duże zestawy głośników. Mikrofony mogą być zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe. Jeżeli sale konferencyjne są raczej małe, np. na potrzeby wnętrze firmy, najczęściej idealnym rozwiązaniem są klasyczne głośniki. Najważniejsze jest jak najlepsze dobranie urządzeń do warunków pomieszczenia i do jego kształtu oraz wielkości.

Zadowolenie uczestników przekłada się na renomę marki

Dobre nagłośnienie w sali konferencyjnej lub innej, zapewnia zadowolenie uczestników. To bardzo frustrujące, kiedy podczas konferencji słyszalność i dźwięk są mocno ograniczone. Jeśli tak jest uczestnicy nie będą mile wspominać, ani konferencji, ani jej tematu, ani organizatorów, ani miejsca. Dlatego, każdemu właścicielowi takiej sali konferencyjnej, powinno zależeć na jak najlepszym sprzęcie i jak najlepszym wykonaniu.