Wydarzenia „Stettin – Szczecin” w Teatrze Polskim — wrzesień 2025

We wrześniu 2025 Teatr Polski w Szczecinie zaprasza na cykl wydarzeń pod hasłem „Stettin – Szczecin”, które nawiązywać będą do pierwszego powojennego widowiska wystawionego w mieście w 1945 roku. Program obejmuje spotkanie autorskie poświęcone początkom teatru w powojennym Szczecinie oraz wieczory teatralno-muzyczne przypominające tamtą rewii estradową, łącząc muzykę, scenę i projekcje filmowe.
Szczegóły organizacyjne
- Data i godzina: sobota, 6 września 2025 od 19:00 do 21:00 CEST
- Miejsce: Teatr Polski w Szczecinie, Szczecin, Polska
- Organizator: Teatr Polski w Szczecinie
Program wybranych wydarzeń
W ramach cyklu zaplanowano kilka punktów programu. Spośród nich warto wyróżnić:
- Spotkanie autorskie — 2 września o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej odbędzie się rozmowa z Arturem Danielem Liskowackim, autorem książki „Gryf i Melpomena. Historia szczecińskiego teatru według ADL”. Rozmowę poprowadzi prof. Andrzej Skrendo. Książka opowiada o ludziach i wydarzeniach, które kształtowały szczecińskie życie teatralne w latach 1945–1949, z licznymi anegdotami i dokumentalnymi szczegółami dotyczącymi trudnych początków powojennego teatru.
- Wieczory teatralno-muzyczne „Stettin – Szczecin” — 6 i 7 września na Scenie Szekspirowskiej zaplanowano spektakle nawiązujące do rewii „Nasz debiut” z 1945 roku. Wystąpią m.in. Baltic Neopolis Orchestra, Konrad Słoka, Mario Klein oraz aktorki i aktorzy Teatru Polskiego. Autorem scenariusza jest Adam Opatowicz; opracowanie muzyczne przygotowała Emilia Goch Salvador, a projekcje filmowe przygotował Rafał Bajena. W programie znajdą się kompozycje m.in. Marka Jasińskiego i Carla Loewego oraz piosenki niemieckie z okresu międzywojennego.
O czym przypominają wydarzenia?
Cykl nawiązuje do pierwszego powojennego przedstawienia w polskim Szczecinie — rewii estradowej „Nasz debiut” wystawionej 2 września 1945 roku przez Teatr Grażyna. Tamto widowisko było mieszanką piosenek, recytacji, skeczy i tańca. Artyści przekazali dochód z przedstawienia na założenie miejskiej biblioteki. Współczesne wydarzenia mają przywołać klimat tamtego przełomowego momentu i opowiedzieć o trudnych warunkach organizacyjnych, braku sprzętów i materiałów oraz o wysiłku ludzi, którzy odbudowywali życie kulturalne miasta.
Praktyczne informacje
- Lokalizacja: Teatr Polski w Szczecinie, Szczecin, Polska (koordynaty: 53.423945656358 N, 14.549737270931 E)
- Forma wydarzeń: spotkanie autorskie oraz wieczory teatralno-muzyczne z orkiestrą, zespołem aktorskim i projekcjami filmowymi
- Uwagi: wydarzenia organizuje Teatr Polski w Szczecinie; program łączy elementy historyczne i artystyczne, odwołując się do materiałów i opowieści z lat 1945–1949.
Autor: info_wydarzenia