Na Północnej ruszył asfalt. Przebudowa wchodzi w najbardziej widoczny etap

Na Północnej ruszył asfalt. Przebudowa wchodzi w najbardziej widoczny etap

FOT. UM Szczecin

Na zamkniętym odcinku ulicy Północnej ciężki sprzęt wszedł już w fazę, którą mieszkańcy zwykle widzą jako przełomową. Pod kołami rozkładana jest gorąca mieszanka mineralnoasfaltowa, a to znaczy, że droga zaczyna odzyskiwać swój docelowy kształt. W Szczecinie to sygnał ważny nie tylko dla samej Północnej, lecz także dla Andersena, bo oba odcinki są prowadzone równolegle i wciąż pozostają placem budowy.

  • Asfalt przykrywa przygotowaną podbudowę
  • Na Andersena równolegle pracują drogowcy i instalatorzy
  • Szeroki projekt dla dzielnicy Północ

Asfalt przykrywa przygotowaną podbudowę

Na ulicy Północnej rozpoczęły się roboty bitumiczne. To ten etap, w którym wcześniejsze przygotowania stają się widoczne gołym okiem: najpierw podbudowa, później warstwa wiążąca, a dopiero na końcu wykończenie jezdni. Ta obecnie układana warstwa ma znaczenie konstrukcyjne i buduje podstawę pod dalsze prace.

Miasto przypomina jednak, że od przejazdu dzieli jeszcze trochę czasu. Finalna warstwa ścieralna zostanie ułożona dopiero pod koniec całej inwestycji. Do tego momentu teren nadal objęty jest tymczasową organizacją ruchu, a kierowcy muszą liczyć się z ograniczeniem prędkości.

„Przypominamy, że jest to nadal plac budowy, na którym obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu oraz ograniczenie prędkości”.

Na Andersena równolegle pracują drogowcy i instalatorzy

Przebudowa nie ogranicza się do samej nawierzchni. Równolegle trwają prace przy kanalizacji deszczowej, usuwane są kolizje z istniejącą infrastrukturą, a w terenie powstaje oświetlenie uliczne. Widać też roboty brukarskie i przygotowanie konstrukcji jezdni wzdłuż ulicy Andersena.

To właśnie takie etapy najczęściej decydują o tempie całej inwestycji. Ulica nie składa się bowiem wyłącznie z asfaltu. Pod spodem pracuje cała sieć instalacji, które mają później zapewnić sprawne odwodnienie, oświetlenie i bezpieczne korzystanie z drogi oraz chodników.

Szeroki projekt dla dzielnicy Północ

Przebudowa Północnej i Andersena jest trzecią częścią większego programu pod nazwą „Modernizacja układu drogowego dzielnicy Północ w Szczecinie – dostosowanie do nowych uwarunkowań społeczno-gospodarczych”. W tym pakiecie mieszczą się nie tylko jezdnie, ale też chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, zjazdy oraz szereg sieci podziemnych.

Zakres prac obejmuje między innymi:

  • przebudowę ul. Północnej na odcinku od kilometra 0+300 do ul. Andersena,
  • przebudowę ul. Andersena od skrzyżowania z ul. Miodową, wraz z tym skrzyżowaniem, do połączenia z ul. Północną,
  • budowę i przebudowę chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych,
  • przebudowę zjazdów,
  • modernizację kanalizacji deszczowej, sanitarnej, sieci wodociągowych, gazowych, elektroenergetycznych i teletechnicznych,
  • zagospodarowanie zieleni.

Wykonawcą jest firma ZRIB D.Y.K.O.W.S.K.I. Sp. z o.o., a nadzór nad inwestycją sprawują Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Cały projekt obejmuje osiem ulic o łącznej długości blisko 4,9 km i jest współfinansowany z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Koszt samej przebudowy Północnej i Andersena przekracza 19,9 mln zł brutto, a termin realizacji wynosi 18 miesięcy od podpisania umowy.

na podstawie: Urząd Miasta w Szczecinie.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Szczecin). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.