Uczniowie klas mundurowych w Policach poznawali zasady reagowania na kryzysy

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbyła się praktyczna lekcja o zadaniach administracji i służb w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie przyszli w mundurach i przez chwilę mieli okazję zobaczyć, co naprawdę może przydać się podczas ewakuacji. W spotkaniu wziął udział wicewojewoda zachodniopomorski, co podkreśliło wagę tematu dla regionu.
- W Policach praktyczne pokazano rolę władz i służb w kryzysie
- W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza pokazano plecak ewakuacyjny i wręczono poradnik
W Policach praktyczne pokazano rolę władz i służb w kryzysie
Spotkanie skupiło się na tym, co robi administracja i służby, gdy trzeba szybko reagować — od koordynacji działań po informowanie mieszkańców. Obecność Bartosza Brożyńskiego - wicewojewody zachodniopomorskiego - podkreśliła oficjalny charakter lekcji i chęć pokazania odpowiedzialności władz za przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne. Dla uczniów klas mundurowych było to przypomnienie, że działania ratunkowe to nie tylko procedury, ale też współpraca między instytucjami.
W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza pokazano plecak ewakuacyjny i wręczono poradnik
Podczas zajęć młodzież mogła obejrzeć zawartość typowego plecaka ewakuacyjnego i otrzymała poradnik bezpieczeństwa, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przygotować siebie i bliskich na kryzys. Prezentowane elementy i wskazówki dotyczyły podstawowych potrzeb oraz sposobów szybkiego zabezpieczenia najważniejszych rzeczy. Pokaz miał charakter praktyczny - uczniowie mogli sprawdzić, co warto mieć „na szybko” i dlaczego niektóre przedmioty są ważniejsze niż inne.
- Co warto mieć w plecaku ewakuacyjnym - przykładowe propozycje: woda, podstawowe leki i apteczka, dokumenty w kopii, powerbank i latarka, odzież na zmianę, podstawowa żywność o długim terminie przydatności, sygnał dźwiękowy.
- Poradnik zachęcał do ustalenia planu kontaktu z rodziną, przygotowania kopii dokumentów oraz śledzenia komunikatów urzędów i służb.
Dodatkowo, materiały rozdane młodzieży miały pomóc w przekazywaniu wiedzy dalej - do domów i wśród rówieśników.
Dla mieszkańca to nie tylko kolejna szkolna lekcja, lecz praktyczne przypomnienie - przygotowanie na kryzys zaczyna się w domu. Warto sprawdzić zawartość własnego plecaka lub torby, ustalić z rodziną proste zasady postępowania i źródła informacji (urzędowe komunikaty, ostrzeżenia służb). Nawet podstawowe kroki - spis najważniejszych numerów, kopia dokumentów w telefonie, pudełko z lekami i butelka wody - mogą skrócić czas reakcji i zmniejszyć stres w sytuacji nagłej ewakuacji.
na podstawie: Urząd Wojewódzki w Szczecinie.
Autor: krystian

