Czasy po angielsku – jak je opanować?

Podjąłeś decyzję o nauce angielskiego? A może chcesz lepiej przygotować się do zajęć i usystematyzować swoją dotychczasową wiedzę? Świetnie! Poznaj angielskie czasy – niech nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic.

Gramatyczne czasy po angielsku – jak się ich nauczyć?

Gramatyka nie jest najprostszym do przyswojenia elementem języka. Nie ma jednak powodów, by się do niej uprzedzać i nie przykładać się do jej opanowania.

Po pierwsze, istotne jest to, by znaleźć własną metodę nauki, która najefektywniej pozwoli Ci przyswoić wiadomości. Jedni przepisują słówka, inni czytają na głos teksty, a jeszcze inni lubią grać w pamięciowe gry lub tworzyć fiszki. Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich indywidualnych preferencji.

Dobrym sposobem na utrwalenie wiedzy lub odświeżenie podstaw, jest skorzystanie ze specjalnie do tego przeznaczonych stron internetowych. W zwięzły i jasny sposób objaśniają one, chociażby zasady związane z czasami, jak na przykład ta: https://szybkanauka.pro/past-continuous-podstawy/.

Angielskie czasy gramatyczne – ile ich właściwie jest?

Jako osoby, które w większości na co dzień posługują się polszczyzną, jesteśmy przyzwyczajeni do używania trzech głównych czasów: przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Wydaje się to oczywiste i logiczne. Jak prezentuje się to w angielskim?

Tutaj ta kwestia prezentuje się nieco inaczej. Co prawda również wyróżnia się czasy przeszłe, teraźniejsze i przyszłe, jednak jest ich łącznie aż 12. Są to:

  1. Czasy przeszłe
  • Past Simple, inaczej czas przeszły prosty,
  • Past Continuous, czyli czas przeszły ciągły,
  • Past Perfect – czas zaprzeszły,
  • Past Perfect Continuous, inaczej zaprzeszły ciągły.
  1. Czasy teraźniejsze
  • Present Simple – czas teraźniejszy prosty,
  • Present Continuous, czyli czas teraźniejszy ciągły,
  • Present Perfect – czas teraźniejszy dokonany,
  • Present Perfect Continuous, inaczej czas teraźniejszy dokonany ciągły.
  1. Czasy przyszłe
  • Future Simple, czyli przyszły prosty,
  • Future Continuous – przyszły ciągły,
  • Future Perfect – przyszły dokonany,
  • Future Perfect Continuous, inaczej przyszły dokonany ciągły.

Choć może wydawać się, że rozeznanie i świadome poruszanie się między tymi wariantami czasów gramatycznych jest skomplikowane, wcale nie jest to takie trudne. Podstawą będzie zapamiętanie, w jakich sytuacjach używamy konkretnej formy czasu. Każdy z nich ma dokładnie określony „zestaw” sytuacji, które są dla danego czasu typowe – to z pewnością ułatwi zapamiętanie. Równie istotne będzie zakodowanie poszczególnych schematów zdaniowych – twierdzeń, przeczeń i pytań.

Błędy w używaniu czasów – tego unikaj

Pomyłki podczas nauki nie są niczym złym, a wręcz przeciwnie – pomagają nam efektywniej zapamiętywać poprawne formy. Jednak nikt nie lubi popełniać błędów i dąży do tego, by zminimalizować ich liczbę. Jak to zrobić podczas prób przyswojenia wszystkich dwunastu czasów z angielskiego?

Ważne będzie uświadomienie sobie faktu, czy czynności, o których chcemy coś powiedzieć, są zakończone czy trwają lub trwały przez jakiś czas w przeszłości. Od tego będzie zależało, której formy czasownika użyjemy. Istotne jest także to, że nie powinno się wszystkiego dosłownie przekładać z polskiego na angielski, z uwagi na różną liczbę i zastosowanie czasów. W nauce angielskich czasów z pomocą może przyjść internet. Możesz znaleźć tam wiele materiałów, między innymi objaśnień w postaci krótkich filmików, jak na przykład ten:

Choć podjęcie się zadania, jakim jest dokładne przyswojenie gramatycznych czasów w języku angielskim, może początkowo sprawiać problemy, jest ono do wykonania. Wystarczy odrobina chęci, motywacji oraz systematyczności.