Policja Szczecin: Gala podsumowująca projekt #donthejt

2 min czytania

W dniu 18 grudnia 2019 r. w auli im. Leona Babińskiego Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Mickiewicza 64 odbyła się gala podsumowująca projekt # donthejt. W spotkaniu podsumowującym projekt uczestniczył Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Edward Włodarczyk oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. dr Piotr Ostrowski.

Projekt miał za zadanie przeciwdziałać ogólnie funkcjonującemu hejtowi i jego niebezpiecznym skutkom, szczególnie wśród osób młodych. Powstał on w ramach podejmowanych działań i przedsięwzięć profilaktycznych Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim i reprezentującym go Stowarzyszeniem Academia”.

Przedsięwzięcie to finansowane było dzięki rządowemu programowi ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 2020. W ramach przedmiotowego projektu zrealizowano szereg działań profilaktycznych i edukacyjnych takich jak:

  • szkolenie dla policjantów i zaangażowanej w projekt młodzieży akademickiej pod nazwą Jak mówić i przeciwdziałać hejtowi”,
  • zajęcia edukacyjne realizowane przez Policję i młodzież akademicką z młodzieżą szkolną w całym województwie zachodniopomorskim,
  • organizacja pomieszczenia edukacyjnego w postaci pokoju zagadek”, do prowadzenia symulacyjnych zajęć edukacyjnych w zakresie postępowania w przypadku wiedzy o skutkach hejtu i ewentualnym zagrożeniu dla życia i zdrowia,
  • warsztaty stand upu” pod nazwą Wyśmiej hejt” dla młodzieży.

W uroczystej gali podsumowującej projekt # donthejt uczestniczył Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Edward Włodarczyk oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. dr Piotr Ostrowski. Obok wystąpień podsumowujących zrealizowane przedsięwzięcia w trakcie gali wyświetlony został filmowy spot edukacyjny o skutkach hejtu i formie obrony przed nim.

Zainscenizowano również rozprawę sądową, na której zjawisko hejtu zostało oskarżone o destruktywny wpływ na życie i zdrowie mieszkańców naszego województwa. Uczniowie zebrani na sali mieli okazję zobaczyć jak przebiega rozprawa sądowa, jak pracują przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz jakimi mechanizmami i procedurami posługuje się prokurator, sędzia i inne osoby zaangażowane w proces sądowy.

Galę zakończyły skecze kabaretowe, które powstały podczas warsztatów pod nazwą Wyśmiej hejt”, mające na celu zdeprecjonowanie wartości słów i opinii hejterów. Warsztaty prowadzone były przez psychologów US i aktorów Teatru Polskiego.

st.asp. Piotr Palicki


Komenda Miejska Policji w Szczecinie,

szczecin.policja.gov.pl/

zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/aktualnosci/30479,Gala-podsumowujaca-projekt-donthejt.html

Autor: krystian