Profilaktyczne spotkanie wiernych ze szczecińskim policjantem w kościele parafialnym pw. św. Krzysztofa przy ul. Żelaznej w Szczecinie odbyło się w minioną niedzielę. Tematem tego szczególnego spotkania był apel do wiernych zgromadzonych w kościele o rozwagę i roztropność w kontaktach z ludźmi posługującymi się metodami oszustw na tzw. „wnuczka”.

Z uwagi na pojawiające się oszustwa których ofiarą padają seniorzy szczecińska policja od wielu lat dociera z informacją o występujących zagrożeniach poprzez parafie w których gromadzą się mieszkańcy Szczecina. Ta forma przekazu jest dodatkowym sposobem dotarcia z informacją do osób starszych i ich rodzin. Inną niż tradycyjne spotkania z seniorami w klubach seniora, radach osiedla czy podczas organizowanych przez Policję debat.

Przestępcy modyfikują metody mające na celu dokonanie przestępstw. Również oszuści posługujący się tzw. „metodą na wnuczka” dopasowują swoje sposoby działania, aby skutecznie wprowadzić w błąd i okraść kolejne osoby. Akcje informacyjne oraz kampanie społeczne prowadzone w celu ograniczania tych przestępstw prowadzone są rożnymi dostępnymi środkami i sposobami na terenie całego kraju.

W niedzielę zarówno ci starsi, jak i młodsi uczestnicy liturgii w kościele na Żelechowie na zakończenie mszy świętych wysłuchali informacji przekazanej przez funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie mogącej przyczynić się do zmniejszenia ilości tych przestępstw. Uczestnicy spotkania mogli również zabrać ze sobą materiały profilaktyczne przygotowane przez szczecińska Policje w formie ulotek oraz naklejek ostrzegawczych przygotowanych dla seniorów.

W trakcie tych spotkań do zgromadzonych w kościele wiernych funkcjonariusz skierował także swoje słowo na temat bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w kontekście zbliżającego się święta zmarłych, przypominając o podstawowych zasadach obowiązujących podczas poruszania się pieszo. Szczególna uwagę zwrócił na problematykę związaną z widocznością pieszych w okresie jesiennym. Zaapelował o korzystanie z elementów odblaskowych które pozwolą na zauważenie osoby ubranej na ciemno z dalszej odległości. Zwrócił się również z prośbą aby nie tylko przestrzegać przepisów ruchu drogowego ale przede wszystkim pamiętać o zdrowym rozsądku i nawet kiedy przechodzimy na zielonym świetle rozejrzeć się.

 

asp. sztab. Michał Sroka/ZKS KMP

  • Policjant prowadzący prelekcję w kościele
  • Policjant prowadzący prelekcję w kościele
  • Policjant prowadzący prelekcję w kościele