Prace przy moście nad Chełszczącą opóźnione - kolizje z sieciami wydłużają termin

W Szczecinie budowa niewielkiego mostu nad rzeką Chełszczącą przeciąga się z powodu kolizji z istniejącymi instalacjami. Na placu budowy widać już pierwsze betonowe ławy i usunięte elementy starej konstrukcji, ale konieczność przebudowy wodociągu i kanalizacji odsuwa oddanie obiektu. Mieszkańcy spodziewają się poprawy bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów, choć będą musieli jeszcze poczekać.
- Opóźnienie i zakres prac na budowie w Szczecinie
- Co zmieni nowy most - informacje od Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego
Opóźnienie i zakres prac na budowie w Szczecinie
Realizacja mostu została przesunięta - nowy termin zakończenia to 30.01.2026. Poprzednio inwestycję planowano zamknąć do 10.12.2025. Przyczyną zmiany są kolizje z sieciami — konieczna okazała się przebudowa istniejącego wodociągu oraz modernizacja czynnej kanalizacji deszczowej, które kolidowały z przebiegiem nowego obiektu.
Wykonawca, firma Strabag, wykonała już utwardzone pobocza na większości odcinka, z wyjątkiem fragmentu jezdni przewidzianego pod konstrukcję mostu. Ekipy rozebrały cztery pale starego mostu, zbroiły ławy fundamentowe i wykonały betonowanie ław fundamentowych dwóch podpór.
“Wykonawca planuje w grudniu m.in. wykonać betonowanie ściany żelbetowej drugiej podpory mostu oraz izolację przeciwwilgociową ław i ścian wraz z ich zasypaniem”
- Kacper Reszczyński, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie
Co zmieni nowy most - informacje od Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego
Nowy obiekt będzie miał długość nieco ponad 15 metrów. Przewidziano dwa pasy ruchu po 3,5 metra każdy, chodnik o szerokości 2 metrów oraz wspólny ciąg pieszo‑rowerowy o szerokości 3 metrów. Projekt uwzględnia szerokie kapy przy chodniku i ścieżce rowerowej, co ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
“Dotychczasowy most służył mieszkańcom od roku 1990”
- Kacper Reszczyński
Reszczyński wyjaśnia, że stary most powstał na płycie z belek prefabrykowanych, z żelbetowymi przyczółkami na fundamentach typu palo‑studnia. Mimo akceptowalnego stanu technicznego zdecydowano się na nową konstrukcję, która ma być bardziej ekonomiczna na dłuższą metę i lepiej odpowiadać obowiązującym normom oraz ruchowi cięższych pojazdów w rejonie.
Wartość dodana dla mieszkańców to szersze pasy dla pieszych i rowerzystów oraz konstrukcja dostosowana do większych obciążeń — elementy, które poprawią komfort i bezpieczeństwo przeprawy nad rzeką.
Perspektywa praktyczna - prace związane z przekładaniem sieci często wydłużają harmonogramy i generują nieprzewidziane koszty. Mieszkańcy powinni liczyć się z utrudnieniami w rejonie budowy jeszcze przez kilka miesięcy, ale po oddaniu mostu zyskają bardziej funkcjonalne połączenie drogowe z wydzielonym miejscem dla pieszych i rowerzystów.
na podstawie: UM Szczecin.
Autor: krystian

