Yerba Mate to niezwykle popularny produkt, który ze względu na swoje bogate właściwości pobudzające, oczyszczające oraz wzmacniające króluje na listach zakupów osób stawiających na zdrową żywność. Jest łatwo dostępna zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online, w związku z czym możemy wejść w jej posiadanie praktycznie od ręki. Zanim jednak rozpoczniemy delektowanie się smakiem wyżej wspomnianej warto, aby zapoznać się z metodami jej parzenia. W tym artykule powiemy sobie o tym jak prawidłowo parzyć Yerba Mate, aby wydobyć z niej najlepszy smak, a także móc w stu procentach skorzystać z jej bogatych właściwości.

Sposoby na parzenie Yerba Mate

Jak się okazuje sposobów na parzenie Yerba Mate jest naprawdę sporo, a każdy z nich pozwala w inny sposób cieszyć się jej ponadprzeciętnym smakiem i aromatem. 

  1. Kiedy użyjemy zimnej, a wręcz zmrożonej wody do zalania Yerba Mate, otrzymamy herbatę mrożoną zwaną terere. Tak przygotowany napar będzie delikatniejszy w smaku, a także w swojej mocy, jednak świetnie sprawdzi się w upalne, letnie dni, zapewniając nam ochłodę. 
  2. Jeżeli zdecydujemy się zalać Yerba Mate letnią wodą, której temperatura wahać się będzie w granicach 30-40 stopni Celsjusza, otrzymamy łagodny napar. Pamiętajmy jednak, że stosując to rozwiązanie proces parzenia herbaty będzie trwał nieco dłużej jeżeli zależy nam na tym, aby dostarczyć do organizmu konkretną dawkę kofeiny. 
  3. Yerba Mate parzone w temperaturze 50-60 stopni Celsjusza również wymaga więcej czasu. Napar przygotowany w ten sposób spokojnie można wypić nawet przed snem, gdyż jego moc jest naprawdę niewielka.
  4. Zastosowanie temperatury wody wahającej się pomiędzy 70-80 stopni Celsjusza pozwoli uzyskać nam prawdziwy smak Yerba Mate, a także jej dużą moc, która zapewnia energię przez długi czas.
  5. Zalanie suszu Ostrokrzewu paragwajskiego temperaturą powyżej 90 stopni Celsjusza pozwoli na błyskawiczne zaparzenie Yerba Mate. W tej sytuacji zaleca się przelanie jej przez sitko, ponieważ zbyt długie parzenie jej w tak wysokiej temperaturze może przyczynić się do powstania nieprzyjemnego, gorzkiego smaku.

Jak parzyć Yerba Mate?