Przebudowa al. Powstańców Wielkopolskich znów się wydłuża

FOT. UM Szczecin
Na Pomorzanach wciąż słychać sprzęt budowlany, a nie finał prac. Termin, który miał zamknąć przebudowę al. Powstańców Wielkopolskich, nie zostanie dotrzymany, więc inwestycja przeciągnie się dalej. Wykonawca tłumaczy to dodatkowymi robotami, zmianami w projekcie i zimą, która mocno spowolniła tempo na placu budowy. Dla kierowców i pasażerów oznacza to jedno – układ komunikacyjny w tej części Szczecina jeszcze przez wiele miesięcy będzie działał w trybie przejściowym.
- ZUE prosi o dodatkowy czas i wskazuje na problemy w terenie
- Tramwaje mają wrócić wcześniej niż pełny koniec inwestycji
ZUE prosi o dodatkowy czas i wskazuje na problemy w terenie
Spółka ZUE, która odpowiada za przebudowę alei, wystąpiła do Gminy Miasto Szczecin o wydłużenie terminu zakończenia robót do 31 stycznia 2027 roku. Obowiązująca dziś data, czyli 31 lipca 2026 roku, nie zostanie więc utrzymana.
Wykonawca uzasadnia swój wniosek kilkoma czynnikami. Chodzi o roboty dodatkowe i zamienne, korekty w dokumentacji projektowej oraz kolizje z infrastrukturą podziemną i naziemną. Do tego doszły warunki pogodowe, które w zimie wyhamowały część prac. ZUE zwraca uwagę, że długotrwałe mrozy, intensywne opady śniegu i oblodzenie nie pozwalały prowadzić robót zgodnie z wymaganiami technologicznymi.
To ważna informacja przede wszystkim dla osób, które codziennie poruszają się przez Pomorzany. Inwestycja nie kończy się w jednym terminie, lecz rozlewa się na kolejne etapy, a to zwykle oznacza dalsze utrudnienia, objazdy i zmiany w organizacji ruchu.
Tramwaje mają wrócić wcześniej niż pełny koniec inwestycji
Mimo opóźnienia w harmonogramie wykonawca deklaruje, że stara się przywrócić ruch kołowy wcześniej. Według zapowiedzi od lipca ma być możliwy przejazd al. Powstańców Wielkopolskich między ul. Milczańską a pętlą Pomorzany, choć na odcinku między Frysztacką a pętlą ma obowiązywać jeszcze ruch wahadłowy.
Jeszcze istotniejszy dla pasażerów tramwajów ma być 1 września. Wtedy – zgodnie z informacją przekazaną przez Wojciecha Jachima, rzecznika Tramwajów Szczecińskich – składy mają ponownie dojeżdżać do pętli Pomorzany. Tego samego dnia ruch kołowy na całym odcinku między Milczańską a pętlą ma być dwukierunkowy.
Układ ma być jednak częściowo nietypowy. Między Frysztacką a pętlą kierowcy jadący od Pomorzan w stronę centrum mają korzystać ze wschodniej nitki jezdni, a w przeciwnym kierunku ruch ma odbywać się torowiskiem tramwajowym. Zachodnia jezdnia pozostanie jeszcze w przebudowie, więc pełny porządek na tej trasie nie wróci od razu.
na podstawie: Urząd Miasta Szczecin.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Szczecin). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Poszukiwany do więzienia miał w mieszkaniu blisko 200 gramów narkotyków

Szczecińska drogówka zatrzymała 14 nietrzeźwych kierujących - padł też zakaz

Trasa Północna nabiera tempa. Powstają ronda i nowa jezdnia

Przystanek Kołłątaja wraca na stałe. Zmiana dotyczy czterech linii
![[PIŁKA NOŻNA] Pogoń Szczecin – Wisła Kraków 2:2 w PKO BP Ekstraklasie – cztery gole i remis w Szczecinie](/images/mecz/thumbnails/pogon-szczecin-wisla-krakow-23082026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Pogoń Szczecin – Wisła Kraków 2:2 w PKO BP Ekstraklasie – cztery gole i remis w Szczecinie
![[PIŁKA NOŻNA] Znicz Pruszków – KS Świt Szczecin 1:1 w Betclic 2. lidze. Świt Szczecin wywozi punkt z Pruszkowa](/images/mecz/thumbnails/znicz-pruszkow-ks-swit-szczecin-22082026-11.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Znicz Pruszków – KS Świt Szczecin 1:1 w Betclic 2. lidze. Świt Szczecin wywozi punkt z Pruszkowa

W Moczyłach słowo spotka muzykę. Nadchodzi festiwal nad Odrą

Szczecin na weekend. Spacery, koncerty i zabytkowy tramwaj

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Andersena i Północna z czasowymi zmianami. Ruszają roboty sanitarne

Prawie tysiąc muzyków chce zagrać w Szczecinie. Jury czeka trudny wybór

Zgłoszenie dotyczące kobiety doprowadziło policjantów do poszukiwanego

Jedna kamera z okna. Dziś 37 punktów widokowych na Szczecin

Turystyczna linia 0 przejedzie przez Szczecin. To już przedostatni weekend
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Szczecinie - kontakt, zgłoszenia chorób, ubój na własny użytek, paszporty dla zwierząt
- Agencja Mienia Wojskowego w Szczecinie - kontakt, godziny i zakres spraw
- Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Szczecinie - kontakt, godziny, dostępność
- Przychodnia SP ZOZ MSWiA w Szczecinie - kontakt, rejestracja, oddziały i badania
- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Szczecinie - kontakt i godziny
- Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie - kontakt, porady prawne i zgłaszanie wypadków
