Szczeciński startup Defguard zdobywa 5,2 mln zł na walkę z cyberzagrożeniami

Szczeciński startup Defguard zdobywa ponad 5 mln zł na rewolucję w cyberbezpieczeństwie i podbój zagranicznych rynków
- Innowacje z Technoparku Pomerania zmieniają podejście do ochrony danych w Szczecinie
- Nowoczesne technologie ze Szczecina zdobywają światowe uznanie
Innowacje z Technoparku Pomerania zmieniają podejście do ochrony danych w Szczecinie
W dobie rosnącej fali cyberataków, które w Polsce tylko w 2024 roku przekroczyły 80 tysięcy przypadków, szczecińska firma Defguard staje na czele walki o bezpieczeństwo cyfrowe. Startup działający w Technoparku Pomerania właśnie pozyskał imponujące 5,2 miliona złotych, które przeznaczy na rozwój swojej unikalnej platformy oraz ekspansję na kolejne rynki międzynarodowe.
Defguard to rozwiązanie, które pozwala firmom i instytucjom zachować pełną kontrolę nad swoimi danymi, oferując zdalny dostęp bez konieczności korzystania z chmur zewnętrznych. To szczególnie ważne w kontekście nowych regulacji Unii Europejskiej, takich jak dyrektywa NIS2, która wymaga od przedsiębiorstw stosowania zaawansowanych metod zabezpieczeń.
- Firmy i instytucje muszą dziś dbać już nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o niezależność i kontrolę nad swoimi danymi. Duża część europejskich danych trafia np. do amerykańskich chmur i na amerykańskie serwery, co rodzi obawy o to, kto naprawdę ma do nich dostęp i jak są chronione. Defguard to proste, przejrzyste narzędzie, które można uruchomić na własnych serwerach bez ryzyka, że dane trafią do zewnętrznych dostawców, a które jednocześnie daje zdalny dostęp do tych danych z każdego miejsca na świecie – mówi Robert Olejnik, CEO i pomysłodawca Defguard.
Nowoczesne technologie ze Szczecina zdobywają światowe uznanie
Co wyróżnia Defguard na tle innych rozwiązań? To pierwsze na świecie narzędzie umożliwiające bezpieczny zdalny dostęp do danych bez użycia chmury, wyposażone w wieloskładnikowe uwierzytelnianie (MFA) zgodne z unijnymi standardami. Firma jako pionier połączyła tę funkcjonalność bezpośrednio z protokołem WireGuard – darmowym i otwartym oprogramowaniem VPN.
- Jako pierwsi zintegrowaliśmy uwierzytelnianie wieloskładnikowe bezpośrednio z protokołem WireGuard – bezpłatnym, otwartym oprogramowaniem. To otwiera zupełnie nowy poziom bezpieczeństwa, wcześniej niedostępny dla firm korzystających z tradycyjnych rozwiązań VPN. Dodatkowo oparcie rozwiązania na oprogramowaniu WireGuard umożliwia bezpłatny dostęp do podstawowej wersji naszego narzędzia – dodaje Robert Olejnik.
Obecnie Defguard zaufały już takie firmy jak globalny hosting Hostinger, szwajcarski fundusz inwestycyjny Acquinox czy amerykański team NASCAR – to dowód na rosnącą popularność szczecińskiej technologii poza granicami kraju.
Za projektem stoi Teonite – szczeciński software house z 15-letnim doświadczeniem w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań IT dla biznesu i administracji publicznej. Prace nad Defguard trwały od 2021 roku i były finansowane wewnętrznie aż do momentu wydzielenia startupu jako osobnej spółki w 2025 roku.
W najnowszej rundzie inwestycyjnej udział w finansowaniu wzięli m.in. fundusz Hard2beat związany z Maciejem Zawadzińskim – twórcą Piwik PRO; SMOK Ventures; a także znani eksperci rynku cyberbezpieczeństwa: Maurycy Prodeus i Janusz Niewiadomski z firmy iSEC oraz Łukasz Jesis, założyciel Xopero.
Zebrane środki zostaną wykorzystane przede wszystkim na stworzenie wersji mobilnej aplikacji oraz dalsze działania mające na celu rozszerzenie działalności Defguard poza Polskę.
- Chcemy, by Defguard stał się standardem bezpieczeństwa w Europie, szczególnie w sektorze publicznym, przemyśle i wśród operatorów krytycznej infrastruktury. Pracujemy już nad kolejnymi funkcjami, które ułatwią zarządzanie dostępem do danych w dużych, złożonych systemach informatycznych – podkreśla Robert Olejnik.
To kolejny przykład na to, że Szczecin jest miejscem nie tylko pięknym krajobrazowo, ale także dynamicznie rozwijającym się centrum innowacji technologicznych gotowych podbić światowe rynki.
Na podstawie: Urząd Miasta
Autor: krystian