Na zaproszenie Fundacji Rewelacja funkcjonariuszka WP KMP przeprowadziła wykład na temat oszustw na seniorach. Prelekcja dotyczyła omówienia oszustw dokonywanych metodą m.in.: ,,na wnuczka", ,,na policjanta" i pochodne.

Policjantka przestrzegała przed oszustwami ,,na blika", jak również omówiła czym jest przestępstwo dokonywane na tak zwanego ,,pracownika Enei". Wyjaśniła dlaczego powinniśmy najpierw zweryfikować wiadomość SMS od np. dostawcy energii, a nie bez zastanowienia klikać w znajdujący się w niej link, który może być również próbą wyłudzenia pieniędzy bądź też danych osobowych.

Seniorzy dowiedzieli, co zrobić by nie dać się oszukać. Przede wszystkim należy zachować ostrożność- jeżeli dzwoni do nas ktoś kto podaje się za kogoś bliskiego i prosi o pieniądze.

Pamiętajmy: Nie podejmujmy pochopnych działań, nie mówmy ile mamy pieniędzy i gdzie są ulokowane. Zadzwońmy do kogoś z rodziny zapytajmy czy rzeczywiście jest potrzebna pomoc. Nie ulegajmy presji czasu. Pamiętajmy, że policja nigdy nie prosi nas o przekazanie pieniędzy ani nie informuje nas o swoich działaniach przez telefon.

 

st.sierż Wioletta Kuleta/ZKS KMP

 zdjęcia 13 MUZ