Szczecińscy policjanci każdego niemal dnia przeprowadzają w szkołach i placówkach wychowawczych spotkania z dziećmi i młodzieżą promując bezpieczne zachowania. Takie prelekcje odbyły się ostatnio w Szkole Podstawowej nr 39 na ul. Kablowej 14 oraz SP nr 53 przy ul. Budzysza Wosia w Szczecinie.

Policjantka z KP Szczecin Dąbie w Szczecinie przeprowadziła zajęcia edukacyjno-wychowawcze na temat cyberprzemocy oraz odpowiedzialność karnej nieletnich..Szybki rozwój techniki przynosi ludziom mnóstwo korzyści, w tym łatwość komunikacji i szybki dostęp do informacji. Niestety niesie też za sobą negatywne zjawiska w postaci cyberprzemocy i cyberprzestępczości, które coraz częściej dotykają młodych ludzi.

W celu zapobiegania podobnym zjawiskom  policjanci prowadzą profilaktyczne działania z młodzieżą. W czasie spotkań  policjantka omówiła zagadnienia z zakresu stalkingu i niebezpieczeństw płynących z sieci. Uczniowie dowiedzieli się również, jak uchronić się przed staniem się ofiarą i gdzie szukać pomocy, a także z jakimi konsekwencjami prawnymi skutkują podobne czyny takie jak: posiadanie środków odurzających czy też znieważenie pracowników szkoły. To atak na funkcjonariusza publicznego, który podlega karze. Tak samo  hejt i  pomówienia są karalne jak i  znęcanie się fizyczne nad inną osobą.  to

Pamiętajmy też, że to my dorośli, opiekunowie, rodzice odpowiadamy za czyny i zachowania naszych dzieci. Nasza większa świadomość pomaga w uświadomieniu młodzieży tego by postępowali właściwie, zgodnie z przyjętymi normami i zasadami.

 

Natomiast asystentka ds Nieletnich z KP Szczecin Pogodno rozmawiała z dziećmi  o zasadach bezpieczeństwa. W trakcie spotkania najmłodsi mieli okazję nie tylko poznać zasady bezpieczeństwa.  Dowiedziały się również,  jak bezpiecznie poruszać się po drodze, zarówno w ruchu pieszym , jak i kołowym kiedy to zajmują miejsce w swoim foteliku, należy dokładnie zapiąć pasy.

Usłyszały również rady, które będą istotne w trakcie zbliżających się szkolnych wycieczek. Policjantka zwróciła uwagę, jak bezpiecznie spędzać czas, jak zachować się w kontakcie z nieznajomymi osobami oraz bezpańskimi psami. Dzieci, jak zawsze bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. 

sierż Lena Guzik/ sierż. Justyna Wojdak/ZKS KMP

zdjęcie wyk: Krzysztof Borys