Szczecin. Te inwestycje mieszkaniowe wygrały w 2022 roku!

Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością? Jakich lokali szukali szczecinianie w ubiegłym roku? Które projekty zostały ocenione jako najlepsze? Odpowiedzi na te pytania udzielił portal RynekPierwotny.pl, który w ramach organizowanego Rankingu Inwestycji, wyłonił najpopularniejsze inwestycje mieszkaniowe 2022 roku.

Poszukiwanie i zakup mieszkania to wieloetapowy oraz skomplikowany proces, zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy i stoją przed jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Z myślą o nich już od kilku lat portal RynekPierwotny.pl prowadzi Ranking Inwestycji Mieszkaniowych, w którym publikuje najciekawsze projekty deweloperskie w 17 największych miastach. Bazuje on przede wszystkim na analizie zachowań samych użytkowników portalu, którzy aktywnie poszukując oferty najlepszej dla siebie, pośrednio podpowiadają innym na co warto zwrócić uwagę.

Tego rodzaju zestawienia są nierzadko wskazówką i inspiracją, w szczególności dla osób mniej zdecydowanych, które chcą utwierdzić się w przekonaniu, że dokonują właściwego wyboru. A ubiegły rok nie był wcale łatwy dla kupujących.

W 2022 roku prym wiedli zamożni klienci

Ubiegły rok całkowicie odmienił oblicze rynku nieruchomości. Głównym powodem było drastyczne ograniczenie akcji kredytowej banków spowodowane m.in. rosnącymi stopami RPP oraz rekomendacją KNF, która zaostrzyła kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. To spowodowało potężne tąpnięcie w sprzedaży mieszkań.

W tej sytuacji deweloperzy zamrozili część inwestycji a swoją ofertę zaczęli kierować głównie do zamożnych klientów, którzy kupowali mieszkania w większości za gotówkę. W skali całego kraju dużą popularnością cieszyły się oferty lokali w segmencie cenowym od 9 - 11 tys. zł za mkw. Co ciekawe, w największych metropoliach popularne były także nieruchomości premium - powyżej 15 tys. za mkw. Jeżeli chodzi o powierzchnię, to największe zainteresowanie budziły jak zwykle mieszkania dwu- i trzypokojowe. Natomiast najpopularniejszy metraż to ten w przedziale od 35 do 50 mkw. A jakie inwestycje cieszyły się największą popularnością w Szczecinie?

Najlepsze inwestycje w Szczecinie

Pierwsze miejsce w Rankingu Inwestycji 2022 zajął projekt Emilii Plater 7 od dewelopera Sowińskiego 72 Sp. z o.o., zlokalizowany około 2 kilometrów od centrum Szczecina. Inwestycja wyglądem nawiązuje do zabudowy XIX-wiecznych kamienic, a dodatkowo charakteryzuje się długimi pasami balkonów oraz tarasami na ostatnich kondygnacjach - z widokiem na panoramę miasta. Projekt składa się z 424 nowych mieszkań, których termin odbioru jest zaplanowany na II kwartał 2024 r.

Na drugiej pozycji uplasował się projekt Osiedle Świergotki od HORIZON. Inwestycja znajduje się około 5 kilometrów od centrum miasta i będzie posiadała wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi oraz osób aktywnych (plac zabaw, ogródki przydomowe, bliskość lasu itd.). Projekt składa się ze 105 nowych mieszkań. Planowany termin oddania do użytku to IV kwartał 2023.

Z kolei brązowy medal przypadł inwestycji Arkona Residence od Mota-Engil Real Estate Management Sp. z o.o. Projekt znajduje się w Śródmieściu, w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich oraz bulwarów szczecińskich i został zaprojektowany spójnie z sąsiadującą, historyczną zabudową. Inwestycja składa się z 62 mieszkań i została oddana do użytkowania w IV kwartale 2020 r.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Rankingu Inwestycji? Wejdź na https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/szczecin/