Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych i jego konsekwencje

Głównym celem inwestycji w fotowoltaikę jest jej szybki zwrot. Oczywiście, kuszącę jest również tańsze rachunki za prąd, wygoda, oraz dobry wpływ na środowisko tego rozwiązania. Jednak, aby móc cieszyć się ze wszystkich zalet fotowoltaiki, musimy mieć pewność, że została ona odpowiednio zamontowana. Jak powinien przebiegać montaż fotowoltaiki? Kto powinien go przeprowadzić? Na jakie błędy warto zwrócić uwagę? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te nurtujące pytania tak, aby inwestycja w fotowoltaikę zwróciła się jak najszybciej, a wy mogli cieszyć się z ich korzyści w 100%. Życzymy miłej lektury.

Kto może przeprowadzać montaż instalacji fotowoltaicznej?

Czysto teoretycznie, montaż fotowoltaiki możemy wykonać samodzielnie, ponieważ prawo tego nie zabrania. Dlatego też, jeśli posiadamy wiedzę na temat zasad montażu i jesteśmy gotowi na wzięcie odpowiedzialności za wystąpienie potencjalnych błędów w montażu – możemy zabrać się za montaż. Jednak warto zaznaczyć, że nawet doświadczone i umiejętne złote rączki mogą źle zamontować całą instalację, a to będzie prowadziło do wystąpienia problemów. Jednym z nich jest odbiór, który przeprowadzany jest przez zakład energetyczny. Operator sieci energetycznej może odmówić podłączenia do sieci elektrycznej, jeśli stwierdzi, że pracę wykonała osoba nieuprawniona do tego typu montażu.

Dlatego też, warto powierzyć montaż całej instalacji fotowoltaicznej specjaliście, który posiada odpowiednie uprawnienia. Jakie uprawnienia wymagane są, aby być upoważnionym do przeprowadzenia takiego montażu? Osoba, która wykonuje instalacje fotowoltaiczne, musi posiadać:

  • Certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego
  • Świadectwo kwalifikacyjne
  • Uprawnienia budowlane

Jednak same uprawnienia to nie wszystko. W kwestii instalacji takiego systemu ważna jest nie tylko wiedza i doświadczenie z zakresu instalacji fotowoltaicznych, ale również z z zakresu instalacji elektrycznych i konstrukcji dachowych. Dodatkowo, jeśli osoby będą pracowały na wysokościach (np. w przypadku wykonywania montażu na halach), warto aby posiadały umiejętności i uprawnienia do pracy na wysokościach.

Fotowoltaika dla firm to świetne rozwiązanie na podwyżki cen energii i sposób na ochronę środowiska!

Podstawowe zasady montażu paneli fotowoltaicznych

Jak wspomnieliśmy wcześniej – posiadanie uprawnień nie oznacza, że będziemy potrafili odpowiednio przeprowadzić instalację systemu fotowoltaicznego. Wymagany jest szereg umiejętności, oraz odpowiednie doświadczenie. Do tego można również dodać znajomość odpowiednich zasad, którymi każda osoba montującą fotowoltaikę powinna się kierować. Jakie to zasady? Kwestiami, które warto wziąć pod uwagę są:

  • Kierunek i kąt ułożenia paneli – Najbardziej optymalnym sposobem umiejscowienia fotowoltaiki jest skierowanie jej na południe. Dzięki temu będzie ona stale oświetlana, a najwyższą moc osiągnie w godzinach południowych. Równie ważny jest kąt nachylenia paneli PV, który powinien wynosić ok. 30-40 stopni. Jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły mogą wiązać się ze stratami w produkcji.
  • Zacienienie – Każda ekipa, która przystępuje do montażu, wpierw powinna sprawdzić czy dane miejsce nie będzie zacienione w określonych porach dnia czy roku. Nieprawidłowe sprawdzenie i przez to złe umiejscowienie paneli może prowadzić do nienaturalnego wzrostu temperatury, a to może prowadzić do uszkodzenia modułów.
  • Ułożenie paneli względem dachu – Panele PV nie mogą wykraczaćpoza krawędź dachu.

Jeśli szukasz profesjonalnej i doświadczonej ekipy, które przeprowadzi pełną instalację fotowoltaiki – od projektu, aż po montaż – koniecznie odwiedź www.esoleo.pl

Poznaliśmy zasady, którymi każda osoba montująca fotowoltaikę powinna się kierować. Jednak, co jeśli zostanie ona nieprawidłowo zainstalowana? Jakie konsekwencje mogą płynąć z takiego obrotu spraw? Wyjaśniamy poniżej.

Konsekwencje nieprawidłowego zamontowania fotowoltaiki

W przypadku nieprawidłowego montażu fotowoltaiki, możemy spodziewać się mniej lub bardziej dotkliwych skutków. Źle przygotowany projekt, lub źle wykonane prace, mogą sprawić, że uzysk z całej instalacji będą niższe niż planowane. Źle dobrany falownik do warunków panujących w danym miejscu, może powodować zmarnowanie potencjału wytwórczego. Jednak mniejsza wydajność to nie jedyny problem źle zamontowanej fotowoltaiki. Konsekwencje błędów mogą być o wiele bardziej dotkliwe. Do najczęstszych zaliczamy:

  • Pożar – Najczęściej jest on wywoływany przez luźne połączenia lub złączki, które pochodzą od różnych producentów. Wystąpienie pożaru są niezwykle rzadkie, jednak niebezpieczeństwo wystąpienia takiego ryzyka jednak istnieje.
  • Uszkodzenie innych urządzeń – Brak odpowiednich zabezpieczeń, lub niewłaściwe obchodzenie się z urządzeniami, może doprowadzić do uszkodzenia falownika, ale nie tylko.
  • Krótsza żywotność – Błędny montaż fotowoltaiki może prowadzić do zmniejszenia wytrzymałości modułów, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia żywotności całej instalacji i częstszego korzystania z usług serwisu fotowoltaiki.