Ubezpieczenie mieszkania — dlaczego się opłaca? Jak wybrać najlepsze?

Dla wielu osób zakup domu lub mieszkania to jedna z największych inwestycji w życiu. Z tego powodu, warto zabezpieczyć swoją nieruchomość przed wszelkimi zdarzeniami losowymi lub sytuacjami, na które nie mamy wpływu. Wśród nich można wymienić m.in. kradzież, pożar, czy zalanie. Wybór polisy powinien być jednak dobrze przemyślany, aby zabezpieczała ona wszystkie ważne dla nas przedmioty. Czy ubezpieczenie mieszkania się opłaca i jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie mieszkania — co obejmuje?

Ubezpieczenie mieszkania, jeżeli zdecydujemy się na podstawowy zakres ochrony, obejmuje jedynie przypadki losowe spowodowane wpływem czterech żywiołów: ognia, wody, ziemi i powietrza. Najczęściej są to szkody powstałe wskutek niszczycielskiego działania zjawisk pogodowych. Ochrona w wersji podstawowej obejmuje ubezpieczenie murów nieruchomości, a także elementów stałych w budynku oraz zewnętrznych, takich, które są trwale połączone z mieszkaniem jak np. balkon, taras, czy podstawowe instalacje.

Zazwyczaj polisa nie pokrywa kosztów uszkodzenia sprzętu RTV, AGD, biżuterii oraz innych kosztowności. Z tego powodu Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują cały zakres rozszerzeń podstawowej ochrony mieszkania. Wśród nich można wymienić zabezpieczenie przed powodzią, zalaniem, uderzeniem pioruna, działaniem lodu lub śniegu, kradzieży z włamaniem, rozbojem, czy stłuczeniem elementów szklanych.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Wybierając ubezpieczenie mieszkania, warto skorzystać ze specjalnie stworzonych do tego celu kalkulatorów. Pozwalają one obliczyć między innymi cenę polisy na podstawie wpisanych przez nas danych. Narzędzie to pokaże oferty poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych, dzięki czemu w jednym miejscu będziemy w stanie porównać produkty kilku różnych firm.

Wybierając taką polisę, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej zakres, ale także sumę ubezpieczenia. W podstawowej wersji często wartość nieruchomości oceniana jest łącznie z wszelkimi elementami stałymi. Z kolei w rozszerzonej mogą być one wyceniane osobno. Kolejnym, ważnym elementem, podczas wyboru konkretnego produktu jest wysokość składki. O tym parametrze najczęściej decydują rozszerzenia do umowy podstawowej, a także pewne cechy nieruchomości.

Niezwykle istotne jest, aby sprawdzić w umowie również wyłączenia od odpowiedzialności. Znajdują się one w Ogólnych Warunkach Umowy. Są to wszelkie sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie może wypłacić nam środków.