Panująca w tym roku pogoda powoli zaczyna rozpieszczać, a to może zachęcać do korzystania z wypoczynku, jakim są rowerowe wycieczki. Niedrogi wypoczynek połączony z fizycznym wysiłkiem i możliwością obcowania z przyrodą może nawet w mniej słoneczne dni pomóc nam w regenerowaniu naszych sił. A przecież rower służy nam nie tylko do wypoczynku, często jest także naszym środkiem transportu. Warto więc zadbać o niego i zabezpieczyć go przed kradzieżą.

Poniżej kilka rad, które warto zapamiętać i stosować, by zabezpieczyć nasz jednoślad przed utratą:


- Rozważ możliwość profesjonalnego zabezpieczenia Twojego roweru, im lepsze blokady tym większy orzech do zgryzienia dla potencjalnego złodzieja.


- Zabezpiecz razy dwa – dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno, im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower.


- Zakładaj zawsze linki rowerowe – nawet jeżeli odchodzisz tylko na chwilę, przypnij rower do nieruchomej części otoczenia (rama z kołem a nie samo koło).


- Zadbaj o jak najlepsze zabezpieczenia Twojej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał szerokim łukiem.


- Miej oczy otwarte na to, kto wchodzi do Twojej klatki schodowej. Często bez sprawdzenia, wpuszczamy do budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się również złodziej.


- Stosuj trwałe zabezpieczenia przytwierdzone do podłoża czy ściany przechowując rower w pomieszczeniu piwnicznym czy na balkonie, nie przechowuj roweru na balkonie, jeżeli jest łatwa możliwość wejścia na niego z zewnątrz (parter, wysoka roślinność).


- Jeżeli w bloku nie ma domofonów – zwróć się do Zarządu budynku z wnioskiem o jego zamontowanie.


Rozważ także możliwość zabezpieczenia roweru poprzez jego trwałe oznakowanie urządzeniem N-grawer w najbliższej jednostce Policji. Znakowanie jest bezpłatne, a oznakowany przedmiot jest mało atrakcyjny dla złodzieja. Jeżeli dojdzie do jego kradzieży, to naniesiony znak pomoże nam zidentyfikować Twój rower podczas kontroli.


ZKS KMP