Szczecińska policja kontynuuje działania profilaktyczno – informacyjne, mające na celu zmniejszenie ryzyka kradzieży samochodów na terenie naszego miasta. W trakcie spotkań z mieszkańcami, którzy przemieszczają się pojazdami Policjanci informują, jak zabezpieczyć swoje pojazdy przed włamaniem.

Metody kradzieży i taktyka działania sprawców to czynniki, które w sposób szczególny dotykają osoby pokrzywdzone, a co za tym idzie wpływają na szkodliwość społeczną czynu. To wszystko utwierdza w przekonaniu, że samo ściganie sprawców to za mało, konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych mających na celu edukowanie społeczeństwa. Dlatego wychodząc naprzeciw postawionym oczekiwaniom społecznym funkcjonariusze skumulowali wszelkie przedsięwzięcia podejmowane na terenie Szczecina w obrębie przestępstwa kradzieży samochodów i przeprowadzają działania profilaktyczno – informacyjne.


Kradzieżom sprzyja również fakt pozostawiania samochodów w miejscu ogólnie dostępnym, tj. przy ulicach i niestrzeżonych parkingach osiedlowych. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że sprawcy w celu osiągnięcia zamierzonego celu decydują się także na bardziej zuchwałe działania, a mianowicie kradzieże pojazdu z ogrodzonych posesji.


Nie ma złotego środka, który pozwoliłby ochronić nasze auto w 100% przed kradzieżą, każde zabezpieczenie można złamać. Wydaje się, że najskuteczniejszą metodą jest montowanie kilku różnych zabezpieczeń jednocześnie. Nie będzie to oznaczało że naszego samochodu nie da się ukraść, może jednak sprawić, że stanie się łupem zbyt trudnym, wymagającym zbyt wiele zachodu i złodziej z niego po prostu zrezygnuje. Jednoczesna dbałość o właściwe zabezpieczenie samochodu i zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej na wypadek zaistnienia szkody niewątpliwie dadzą nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju.


Oto kilka porad, które mogą ustrzec nas przed kradzieżą samochodu:


- W miarę możliwości korzystajmy z parkingów strzeżonych, a nocą unikajmy postoju i parkowania w miejscach nieoświetlonych.


- Nie zostawiajmy nigdy w samochodzie dokumentów, zwłaszcza dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej pojazdu.

- Nie zostawiajmy w samochodzie nic wartościowego (telefon, torebka, laptop) na widoku, nawet na „pięć minut”. Jeśli musimy zostawić coś w aucie, to tylko w bagażniku.


- Nie zostawiajmy w samochodzie nawet na chwilę kluczyków w stacyjce.


- Jeśli w samochodzie nie mamy radia zamontowanego na stałe, pamiętajmy o każdorazowym wyjęciu panela przedniego radia przed opuszczeniem pojazdu.


- Zdemontujmy i schowajmy antenę CB.


- Zamykajmy drzwi i okna za każdym razem, gdy opuszczamy samochód.


- Kluczyki zawsze zabierajmy ze sobą. Nawet, jeśli samochód pozostawimy w garażu.


- Zainwestujmy w oznakowanie samochodu. Mało który złodziej pokusi się na tak zabezpieczone auto - oznaczone części są dla niego nieprzydatne.


- Zamontujmy urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą: autoalarmy, immobilizery z funkcja antynapadową, systemy lokalizacji pojazdu GPS, itp. Używajmy ich zawsze, gdy opuszczamy pojazd.


- Nośmy osobno kluczyk od stacyjki, pilota, alarmu i immobilizera. Sensownym jest dorobienie klucza, który nie będzie pasował do naszej stacyjki i przyczepienie go do pilota. Często złodzieje wykradają klucz od samochodu. Jeżeli w innej kieszeni mamy klucz od stacyjki i w innej pilot od alarmu a w głowie kod od immobilizera, to ryzyko kradzieży się zmniejsza.

asp.sztab. Paweł Krahel/ZKS KMP