Co powinniśmy wiedzieć na temat rynków akcyjnych?

Czym są akcje?

Co powinniśmy wiedzieć na temat rynków akcyjnych?

Coraz większa liczba osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z rynkiem akcyjnym. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego, biorąc pod uwagę, jak wysokie zyski można uzyskać w krótkim okresie czasu. Czym są akcje? Jakie czynniki wpływają na wycenę akcji? Które wskaźniki finansowe warto brać pod uwagę? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie akcji, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien papier wartościowy, który to określa prawa własności w danej spółce. Dodatkowo uprawnia do tego, aby ubiegać się o udziały w zyskach i aktywach danej spółki. Pierwsza seria akcji emitowana jest podczas jej założenia, a następne mają wpływ na zmianę kapitału zakładowego. Można je podzielić na zwykle i uprzywilejowane. Akcje charakteryzują się tym, że są niepodzielne i zbywalne. Czytaj więcej tutaj, aby rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami.

Jakie czynniki wpływają na wycenę akcji?

Cena akcji może różnić się w zależności od kilku zasadniczych aspektów. Kluczowe są zyski. Jeśli są one wysokie, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększającej się ceny giełdowej. Nie bez znaczenia jest branża lub sektor gospodarki. Przykładowo duża konkurencja może mieć wyraźny wpływ na zyski, w konsekwencji wycena akcji jest obniżona. Kolejnym aspektem, który należy brać pod uwagę, jest sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. To właśnie od niej zależy czy spółka będzie w stanie utrzymać się na rynku w dłuższym okresie czasowym. Na wycenę akcji ma wpływ również sytuacja gospodarcza danego kraju. Okazuje się, że spowolnienie wzrostu gospodarczego to poważny sygnał dla inwestorów, że zyski będą mniejsze lub dojdzie do poważnych strat finansowych. Silna gospodarka ma pozytywny wpływ na spółki, w konsekwencji cena akcji może wzrastać.

Które wskaźniki finansowe warto brać pod uwagę?

Jednym z najpopularniejszych wskaźników finansowych jest zysk na akcję. Określa on kwotę zysku netto, który przypada na każdą akcję. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym atrakcyjniejsza jest spółka. Kolejnym wskaźnikiem jest cena do zysku. Można go zdefiniować jako aktualną cenę akcji w porównaniu do zysku generowanego przez spółkę na jedną akcję. Im niższe jest P/E, tym atrakcyjniejsza dla inwestorów jest spółka. Znaczenie ma również stopa dywidendy- w sposób szczególny uwagę zwracają na nie osoby, które lokują swój kapitał na dłuższy okres czasu.