Wędliny naturalne - wszystko co powinieneś wiedzieć

Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo dokonuje zakupów w sposób co raz bardziej świadomy. Do lamusa odchodzi myślenie, że zdrowe jedzenie kosztuje więcej i nie stać nas na nie. Zaczynamy czytać etykiety i sprawdzać skład kupowanych produktów. Ekologiczna żywność staje się nie tylko popularna, ale również szeroko dostępna.  Wędliny są jednym z artykułów spożywczych, które najczęściej lądują w sklepowym koszyku. Czym kierować się przy ich wyborze, by trafić na te naturalne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego warto jeść naturalne produkty?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Dostarczanie do naszego organizmu jak największej ilości nieprzetworzonej żywności wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Na sklepowych etykietach roi się od wszelakiej maści konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku, które przyjmowane w nadmiernej ilości nie mogą pozostać bez wpływu na nasz organizm. Efektem końcowym są choroby przewlekłe jak np. nowotwory.

Im krótszy skład na etykiecie, tym produkt bardziej naturalny. W przypadku wyrobów wędliniarskich na pierwszym miejscu powinno znajdować się mięso. Produkty takie powinny być całkowicie pozbawione sztucznych substancji konserwujących. Prawdopodobnie ciężko Ci będzie znaleźć je w dużych supermarketach, ale na rynku pojawia się co raz więcej małych sklepów z ekologiczną żywnością, czy też gospodarstw domowych, które wytwarzają tego typu produkty.

Warto zaznaczyć, że tego typu żywność, w przeciwieństwie do sztucznie przetworzonych produktów, dostarcza nam dużo więcej składników odżywczych takich jak witaminy czy minerały.

Czego unikać przy kupowaniu wędlin.

Istnieje lista substancji, które dyskwalifikują produkt, jeśli znajdują się one na etykiecie dołączonej do opakowania. Do substancji tych należą:

Białko sojowe

Soja jest produktem tanim, dlatego z powodzeniem częściowo zastępuje mięso, stając się swoistym zapychaczem w procesie jego produkcji. Mimo, że soja sama w sobie jest produktem, który wykazuje pozytywne walory spożywcze, to większość upraw soi jest modyfikowana genetycznie. Jej długotrwałe zażywanie może prowadzić do zaburzenia trawienia, uszkodzenie układu odpornościowego, czy niepłodności.

Skrobia roślinna

Skrobia charakteryzuje się wysoką zdolnością wchłaniania wody. Oznacza to, że tak naprawdę płacisz za sporą ilość wody, a nie szynkę. Badania ni wykazują wysokiej szkodliwości skrobi na organizm człowieka, ale należy zadać sobie pytanie, czy chcemy płacić za produkt sam w sobie, czy za jego zapychacz.

Karageny

Karagen zagęszcza, stabilizuje i poprawia teksturę produktu. Jego nadmierne spożywanie może uszkadzać bonę śluzową żołądka i jelit oraz powodować owrzodzenia. W niektórych przypadkach wpływa negatywnie na działanie insuliny, co może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2.

Gumy roślinne

Guma guar jest najczęściej wykorzystywanym zagęstnikiem w przemyśle spożywczym. Przyjmowanie jej w nadmiarze może powodować nudności, biegunkę i dyskomfort w jamie brzusznej.

Gdzie szukać wędlin naturalnych

Ze względu na co raz większe zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, na rynku pojawia się znacznie więcej ofert niż jeszcze kilka lat temu.

Największym zaufaniem cieszą się lokalni dostawcy, którzy podczas produkcji kiełbas i wędlin nie stosują chemicznych ulepszaczy i konserwantów, a unikalny smak produkowanych przez nich  towarów opiera się na tradycyjnej recepturze i doborze odpowiednich przypraw, a także towarzszącym temu etapom produkcji  takim jak marynowanie, peklowanie i wędzenie.

Ceny takich wyrobów są nieznacznie wyższe od tych dostępnych na sklepowych półkach, ale ich smak i wartości odżywcze są nieporównywalnie lepsze.