Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2021” policjanci z Referatu Wodnego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie podczas służb na wodzie zwracają głównie uwagę na wyposażenie ratownicze i zachowanie bezpieczeństwa wobec innych jednostek, ale przede wszystkim sprawdzają stan trzeźwości sterników. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni zatrzymali aż pięciu nietrzeźwych sterników i dwie osoby poszukiwane.

Prowadząc łódź motorową, niejednokrotnie mamy na pokładzie inne osoby - przewozimy je i również musimy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy za nie odpowiedzialni. Trzeba sobie to po prostu wyobrazić - codziennie mamy w Polsce po kilka przypadków utonięć. To nie dzieje się w telewizji, to może spotkać każdego, kto pływa w stanie nietrzeźwości. To bardzo ważne, by zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ nadal pokutuje przekonanie, że 1 piwo na wodzie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. A warto pamiętać, że sterowanie łodzią po spożyciu alkoholu nie różni się od kierowania samochodem w tym stanie.

Pomimo naszych apeli nadal zdarzają się przypadki nietrzeźwych sterników. Takim przykładem są sytuacje z ostatnich trzech dni – w wyniku intensywnych kontroli jednostek pływających na Odrze policjanci zatrzymali aż pięciu sterników pod wpływem alkoholu. Rekordzista miał blisko 1,5 promila. Podczas jednej z interwencji funkcjonariusze zatrzymali również dwie osoby poszukiwane przez organy ścigania. Nietrzeźwi sternicy będą się teraz tłumaczyć w sądzie.

Warto pamiętać, że za pływanie na sprzęcie wodnym - kajaku, łódce z wiosłami czy rowerze wodnym - pod wpływem alkoholu lub środków odurzających grozi grzywna do 500 zł. Za pływanie jednostkami z silnikiem w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila we krwi) może grozić grzywna nie mniejsza niż 50 zł, a nawet areszt. Za prowadzenie tych pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila we krwi) grozi natomiast grzywna do 5 tys. zł, ograniczenie wolności, a nawet 2 lata więzienia.

 

ZKS KMP