Wkład własny przy kredycie hipotecznym - co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest obecnie niemożliwy. Już od pewnego czasu żaden z banków nie umożliwia wzięcia kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego, ale warto wiedzieć, że niekoniecznie musi to być gotówka. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii bliżej.
Czym jest wkład własny?
Wkład własny to, jak sama nazwa wskazuje, pewien procentowy udział w wartość kredytu, którą musi wyłożyć kredytobiorca, aby móc otrzymać to świadczenie. Jeśli więc taka osoba zwraca się z prośbą o kredyt hipoteczny do banku i nie posiada odpowiednich środków minimalnych to taki kredyt nie zostanie udzielony. Wkład własny jest w najprostszym ujęciu pewnym zabezpieczeniem banku kredytobiorca musi spłacać kolejne raty kredytu, a jeśli dysponuje odpowiednimi środkami własnymi to można powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem, że będzie w stanie te zobowiązania realizować regularnie.
Sprawdź ofertę nowych mieszkań w województwie zachodniopomorskim
Ile wynosi wkład własny w 2021 roku?
Warto zauważyć, że poziom wkładu własnego do kredytu hipotecznego zmienia się przez lata i jest różny w zależności od banku. Mimo to można dostrzec to, że większość banków działa w określonym przedziale procentowym odnośnie wkładu własnego. W roku 2021 pandemia koronawirusa spowodowała to, że banki z większą ostrożnością podchodzą do wydawania kredytów. Wkład własny wymagany przez banki w Polsce w 2021 oscyluje w granicach od 10 do 20 proc. Są także banki, które wciąż utrzymują wkład własny na poziomie 30 proc., ale można spodziewać się tego, że obniżą ten poziom, aby ich oferta była bardziej konkurencyjna na obecnie zmieniającym się rynku kredytów hipotecznych.
Wkład własny tylko gotówka?
Wiele osób sądzi, że wkładem własnym może być tylko gotówka. Banki są jednak w stanie zaakceptować wkład własny w innej formie. Przykładem może być działka budowlana na której będzie stawiany dom, a o kredyt na budowę tego domu ubiegamy się właśnie do banku. W takim przypadku bank spojrzy przychylnym wzrokiem na taką sytuację i zgodzi się na udzielenie kredytu, ponieważ będzie to stanowić odpowiednie zabezpieczenie spłaty. Należy jednak mieć na względzie to, że nie każdy rodzaj działki zostanie zaakceptowany jako wkład własny jeśli dany teren jest obciążony hipoteką to nie może stanowić zabezpieczenia z punktu widzenia banku. Warto też wiedzieć, że wkładem własnym mogą być obligacje i akcje. W przypadku gotówki, która ma stanowić wkład własny to musi to być gotówka, którą można natychmiastowo przeznaczyć na zakup lub na budowę na danej nieruchomości.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski