Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji przeprowadzili działania własne pod nazwą „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Głównym celem działań jest dbanie o bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego oraz osób poruszających się rowerem.

Podczas pełnionej służby funkcjonariusze szczecińskiej drogówki zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych uczestników ruchu drogowego jak i kierujących wobec pieszych.

Jednym z najpoważniejszych wykroczeń, jakiego dopuszczają się kierujący pojazdami jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Często również dochodzi do ominięcia pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Są to dwa najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane przez kierujących wobec niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Policjanci szczecińskiej drogówki podczas działań „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego” ujawnili kilkadziesiąt tego typu wykroczeń w relacji kierujący- pieszy.

Do zdarzeń drogowych również dochodzi z winy samych pieszych, którzy wbiegają na jezdnię pod jadący pojazd lub też przechodzą w miejscu niedozwolonym. Do zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów dochodzi najczęściej z powodu nieustąpienia pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe dla rowerzystów lub nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście wykonując manewr skrętu w drogę poprzeczną. Problem również stanowią sami rowerzyści, którzy nie respektują przepisów ruchu drogowego, dotyczących zasad poruszania się jednośladem.

W czasie prowadzonych działań pn. „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego” policjanci szczecińskiej drogówki rozdawali przy przejściu dla pieszych elementy odblaskowe w postaci opasek odblaskowych, które zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach realizacji projektu „EKO- BEZPIECZNI”.

Apelujemy o noszenie, nawet najmniejszego elementu odblaskowego podczas pory jesienno- zimowej dla własnego bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że dzięki odblaskom jesteśmy bardziej widoczni na drodze.

 

Sierż. sztab. Natalia Misiewicz/ZKS KMP

  • Niechroniony uczestnik ruchu drogowego – działania szczecińskiej drogówki
  • Niechroniony uczestnik ruchu drogowego – działania szczecińskiej drogówki
  • Niechroniony uczestnik ruchu drogowego – działania szczecińskiej drogówki
  • Niechroniony uczestnik ruchu drogowego – działania szczecińskiej drogówki