Popularne paleciaki, nie są sobie równe. Tak, wózki paletowe to teraz bardzo popularny zakup mniejszych i większych przedsiębiorstw, zaczynając na lokalach gastronomicznych, a na profesjonalnych warsztatach mechanicznych kończąc. Jak się jednak okazuje, gdy już przychodzi do ich zakupu, temat nie jest taki prosty jakby się zdawało – kupić paleciaka i mieć z głowy. Tylko jakiego? Wózek paletowy ręczny czy może wózek elektryczny. Postawić na dużą sztaplarkę, czy skupić się na mniejszym wózku paletowym? Być może do części zastosowań wystarczą w ogóle prostsze rozwiązania pokroju wózka ręcznego, bądź wózka schodowego? Przybliżenie sobie parametrów tych narzędzi pozwoli podjąć trafną decyzję, a być może również zaoszczędzić trochę pieniędzy w budżecie firmowym lub prywatnym.
Rozwiązania podstawowe
Wózek paleciak to obecnie nieodłączna część wielu przedsiębiorstw, zakładów, warsztatów i przestrzeni magazynowych szeregu miejsc, od sklepów po laboratoria naukowe. Dzięki wózkom paletowym ręcznym, każdy może poradzić sobie z transportem większych paczek i ciężkich mebli, pokroju szafy na narzędzia. Rolki transportowe do maszyn stanowią alternatywę, ale bywają znacznie mniej uniwersalne. To co decyduje o użyciu prostszych alternatyw i rozróżnia jednego paleciaka ręcznego od drugiego, to właśnie parametry. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych, weryfikując w ten sposób swój zakup.
Parametry elementarne
Pierwszym z nich jest rozstaw wideł. Chociaż wydaje się, że większość wózków magazynowych przeznaczonych do palet, będzie mieć ten sam, normowy rozstaw, nie zawsze jest to prawdą i możemy się niemiło zaskoczyć. Warto upewnić się, że producent (np. Silverstone) deklaruje na początku iż jego produkty spełniają standardy normowe. To co sprawia, że często nie wystarczą najprostsze wózki platformowe, to drugi parametr – udźwig. Zwykły wózek platformowy, znany z laboratorium medycznego czy szpitala i rozwożenia posiłków pacjentom, ma ładowność ok. 200-300 kg. Wózek do beczek poradzi sobie z kilkudziesięcioma kilogramami przy transporcie kega do piwa, ale nie z paletą załadowaną po brzegi materiałami budowalnymi, ładowanej żurawiem warsztatowym. W przypadku bardzo dużych wag, potrzebny może być zakup całego wózka podnośnikowego, rozwiązania o tyle dobrego, ze bardzo złożonego i mogącego poradzić sobie w wielu zaawansowanych sytuacjach czy dużych przestrzeniach. Rozwiązaniem na mniejszą skalę może być wózek paletowy z wagą. Paleciaki z wagą są często dostosowane do trochę większych udźwigów, ze względu na wbudowaną wagę do palet. Ostatnim parametrem podstawowym jest materiał z jakiego wykonano, zwłaszcza widełki. Powinny być odporne na wstrząs towarzyszący załadunkowi.
Funkcje dodatkowe
Te mogą być albo w formie dodatków, takich jak wspomniane moduły wagowe, czy też wbudowane wyświetlacze funkcjonalne, albo mechaniczne. Te uwzględniają na przykład kompensacje na zakrętach, albo wbudowane pełne narzędzia, jak podnośniki nożycowe. Dzięki podnośnikowi nożycowemu możemy w znaczny sposób ułatwić sobie umiejscowienie ładunku na pewnej wysokości, bez względu na to czy magazynujemy spore ilości palet, czy też ustawiamy ciężką aparaturę na biurku.