Podczas budowy domu lub  jego remontu jedną z najważniejszych prac, jaką trzeba przeprowadzić jest izolacja fundamentów.  Aby dobrze zabezpieczyć budynek przed wilgocią nie można zrezygnować tego kroku. Szczególnie ważna jest  izolacja fundamentów w starym domu. Należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć ściany przed wodą opadową. Dlatego hydroizolacja piwnicy jak i hydroizolacja fundamentów to bardzo ważne prace, które trzeba wykonać starannie i dokładnie. Jeżeli izolacja ścian fundamentowych, czy izolacja starych fundamentów ma być wykonana prawidłowo, to ważna jest zarówno izolacja pionowa jak i  izolacja pozioma. Jeżeli zależy nam na tym, aby na długie lata zabezpieczone były fundamenty- izolacja przeciwwilgociowa to jeden  z najważniejszych kroków podczas prac remontowo-budowlanych.

Jak działa woda na ściany budynku?

 W momencie kiedy izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest wykonana w sposób prawidłowy, to chroni budynek przed wodą gruntową. Jeżeli  izolacje przeciwwilgociowe zostaną wykonane w sposób niewłaściwy, może pojawić się wiele problemów, które trudno będzie zlikwidować. Ściany nasiąknięte wilgocią mogą doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które są groźne dla zdrowia domowników. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu w  którym jest wilgoć, może prowadzić do problemów z drogami oddechowymi, astmy, czy alergii. Poza tym na ścianie mogą się pojawić nieestetyczne wykwity. Jeżeli izolacja pionowa ścian fundamentowych zostanie przeprowadzona niewłaściwie to wilgotność wpłynie na brak odpowiedniego poziomu  ciepła w budynku. Przyczyni się to do wzrostu opłat za ogrzewanie. Dodatkowo w okresie intensywnych opadów deszczu, źle wykonana izolacja piwnicy może spowodować jej zalanie i konieczność osuszania,  przy użyciu odpowiednich urządzeń.

Jak poradzić sobie z wodą w domu?

Skutecznym  sposobem na zabezpieczenie budynku przed wilgocią jest odpowiednio wykonana Izolacja pionowa jak i  izolacja pozioma fundamentów. Należy zatrudnić do tego celu odpowiednio wykwalifikowanych fachowców, ponieważ to od ich pracy i przygotowania zależy efekt końcowy.  Izolacja pionowa wykonywana jest na całej powierzchni fundamentów od zewnętrznej strony a izolacja pionowa na styku ścian i parteru, jak również na styku ściany fundamentowej i ławy.  Jeżeli zależy nam na izolacji poziomej to potrzebne jest pozwolenie na budowę i obecność inżyniera posiadającego uprawnienia budowlane. Poza tym, metoda ta jest bardziej pracochłonna i wymaga większych nakładów pieniędzy.  Izolacja pionowa jest łatwiejsza w instalacji i materiały potrzebne do jej założenia są ogólnodostępne. Jednak nie powinno się oszczędzać na materiałach do wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Należy inwestować tylko w te sprawdzone i dobrej jakości. W wielu sklepach z materiałami budowlanymi można skonsultować się z doradcą, który pomoże w doborze odpowiednich materiałów.  Można również wybrać się na zakupy z fachowcem, który wykonuje prace budowlane i będzie wiedział jaki sprzęt jest potrzebny. Izolacje pionowe lekkie są wykonywane wtedy, kiedy budynek postawiony jest na gruncie przepuszczalnym. Izolacje pionowe średnie stosuje się wtedy, kiedy istnieje ryzyko podniesienia poziomu wody gruntowej powyżej powierzchni fundamentów. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody należy powierzchnię dokładnie osuszyć i przygotować do dalszych prac .Można wykonać osuszanie metodą termoiniekcji, przewietrzenia czy elektroosmozy.  Odpowiednio wykonana izolacja pionowa ścian filarów pozwoli na komfortowe użytkowanie budynku na wiele lat.

Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią