Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

Temat tego, jak powinny obecnie wyglądać strony internetowe, jest omawiany na wiele sposobów. Istnieje wiele podstawowych zasad, których warto się trzymać, aby użytkownicy mieli jak największą swobodę podczas przeglądania portalu. Czasami należy odpuścić indywidualne preferencje, na rzecz utworzenia czegoś, co w będzie maksymalnie użytkowe i proste w obsłudze. Poniżej zostały przedstawione trzy wybrane aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Jak najwięcej przestrzeni

Profesjonalne projektowanie serwisów internetowych to bardzo trudna sztuka, w której istotnych jest wiele elementów. Warto zacząć od tego, że nagromadzenie pewnych segmentów nie będzie dobre, ponieważ ścisk bywa przytłaczający. Może doprowadzić do tego, że użytkownicy będą mieli ograniczone ścieżki zachowań, a poszczególne elementy, będą rywalizować o uwagę przeglądających.

Przestrzeń jest bardzo potrzebna. Elementarne zasady, wskazują na zachowywanie wolnego pola, pomiędzy danymi fragmentami. Robi się tak, aby nie dezorientować użytkowników.

Chociaż może brzmieć to nad wyraz, natomiast faktycznie tak się dzieje. Natłok informacji może w końcu powodować pewne uczucie paniki i zagubienia. Nie można zatem dopuścić do tego, aby w trakcie projektowania portali internetowych, niechciane sytuacje z codziennego życia, przenosiły się do wirtualnego świata.

Formularze – najważniejsza jest prostota

Na ogół, podczas programowania takich elementów, należy trzymać się jednej zasady – im mniej, tym lepiej, ponieważ zależy nam też na czasie.

Internauci nie chcą wypełniać formularzy, które się zbyt rozbudowane. Nikt w końcu nie cieszy się, kiedy przychodzi mu wypełnić olbrzymi kwestionariusz, który dodatkowo przepełniony jest różnego typu wytycznymi dotyczącymi małych i wielkich liter, wymaganych spacji i innych.

Trzy z wielu ważnych zasad projektowania serwisów internetowych

Jeżeli jest to możliwe, powinno się jak najbardziej minimalizować ilość pól formularzy. Tworzenie serwisów internetowych, ma też nieść korzyści dla nas, więc z redukcją nie można zbyt przesadzać. W przeciwnym wypadku, możemy otrzymywać zbyt małą liczbę informacji.

Koniecznie jest tutaj odnalezienie czegoś w rodzaju złotego środka. Opracowania modelu, który pozwoli nam uzyskiwać informacje, a jednocześnie nie będzie odstraszał użytkowników strony. To bardzo rozległy temat, dlatego warto zgłębić też wiedzę dotyczącą najczęściej popełnianych błędów na landing page. Sporo o tym znajdziemy w sieci.

Przejrzystość i czytelność treści

Bardzo często jest tak, że podstawowe zasady projektowania serwisów internetowych, dotyczą tekstu. Głównie tego, jak jest on prezentowany. Czego należy wyjątkowo unikać?

Na pewno ogromnych bloków tekstu. Nie są one atrakcyjne, a dodatkowo szybko męczą wzrok. Tekst powinien być umiejętnie podzielony na akapity, wraz z pionowymi odstępami pomiędzy danymi sekcjami. Jest to działanie jak najbardziej wskazane. Oczywiście, istotne będzie też dobranie odpowiednich fontów. Sieć internetowa jest na tyle bogata, że z pewnością znajdziemy przyjemne dla oka fonty, które spowodują, że czytanie będzie przyjemne i łatwe.

Nie można też zapominać o wysokości linii. Mowa o parametrze Line-height. Kiedy jego wartość będzie za niska, linie tekstu mogą na siebie nachodzić, zbyt duża sprawi „rozstrzał tekstu” w pionie. Tutaj także odnajdźmy złoty środek, mając jednocześnie na uwadze wcześniejszą wskazówkę, która dotyczyła przestrzeni. Niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy, jak bardzo istotną kwestią jest to, aby tekst na stronie internetowej był odpowiednio sformatowany.