Przesadzimy 12 drzew podczas przebudowy ulic Andersena i Północnej w Szczecinie

W sercu Szczecina ruszyła wyjątkowa akcja ratowania drzew! Podczas modernizacji ważnych ulic miasta, aż 12 okazów zieleni dostanie drugą szansę na życie w nowym miejscu. To nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale i troska o przyrodę, która łączy mieszkańców z ich otoczeniem.
- Nowe życie dla drzew podczas przebudowy ulic Andersena i Północnej w Szczecinie
- Szczecin inwestuje w komfort mieszkańców i ekologię podczas modernizacji dzielnicy Północ
Nowe życie dla drzew podczas przebudowy ulic Andersena i Północnej w Szczecinie
Prace modernizacyjne na ulicach Andersena i Północnej właśnie się rozpoczęły, a wraz z nimi wyjątkowe działania ochronne dla miejskiej zieleni. Specjaliści przeprowadzili dokładny przegląd drzew rosnących w rejonie inwestycji i wybrali kilkanaście zdrowych okazów, które zostaną przesadzone zamiast wycięte. W sumie 12 drzew – w tym 9 śliw wiśniowych ‘Pissardii’ oraz 3 robinii akacjowych ‘Umbraculifera’ – ma szansę na dalszy rozwój w nowych lokalizacjach.
– Ze względu na wartość przyrodniczą i estetyczną wytypowanych drzew, podjęliśmy decyzję o dodatkowej weryfikacji i rozpoczęciu przygotowań do przeniesienia ich w nową lokalizację (projekt i uzgodnienia w zakresie zieleni tego nie przewidywały) – podkreśla Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. – To drzewa o niewielkich rozmiarach, których kondycja i charakterystyka wskazują na realne szanse utrzymania żywotności po przesadzeniu.
Szczecin inwestuje w komfort mieszkańców i ekologię podczas modernizacji dzielnicy Północ
Modernizacja układu drogowego dzielnicy Północ to ambitny projekt obejmujący przebudowę aż ośmiu ulic o łącznej długości blisko 4,9 km. Oprócz ulic Andersena i Północnej, prace dotyczą m.in. ul. Kredowej, Urlopowej czy Wapiennej. W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe, a także przebudowane zostaną zjazdy i sieci infrastruktury technicznej – kanalizacja deszczowa i sanitarna, oświetlenie uliczne oraz sieci wodociągowe, gazowe, elektroenergetyczne i teletechniczne.
Całość projektu realizuje firma ZRIB D.Y.K.O.W.S.K.I. Sp. z o.o., a nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Prace potrwają 18 miesięcy od podpisania umowy, a koszt inwestycji przekracza 19,9 mln zł brutto. Projekt jest współfinansowany ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Dzięki tym działaniom mieszkańcy mogą liczyć na bardziej funkcjonalną przestrzeń miejską oraz zachowanie cennych elementów przyrody, które tworzą unikalny klimat dzielnicy Północ.
Na podstawie: UM Szczecin
Autor: krystian