Skuteczne kontrole transportów zwierząt w Zachodniopomorskiem po pryszczycy
Województwo zachodniopomorskie w gotowości! Kontrole transportów zwierząt po wykryciu pryszczycy w Niemczech

W minioną środę, 2 kwietnia, w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kluczowe spotkanie dotyczące pryszczycy – niebezpiecznej choroby zakaźnej, która dotyka takie zwierzęta jak owce, kozy, bydło czy świnie. W styczniu tego roku w Niemczech, w powiecie Maerkisch-Oderland, zidentyfikowano ognisko tej choroby u bawołów wodnych. W odpowiedzi na to zagrożenie, od 11 stycznia do 7 marca wprowadzono szczegółowe kontrole transportów zwierząt na granicy.

Kołbaskowo i Lubieszyn pod szczególnym nadzorem

Na polsko-niemieckiej granicy prowadzono intensywne działania kontrolne. Weryfikacja transportów odbywała się przez 24 godziny na dobę, a w akcję zaangażowane były Policja, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Dodatkowo, wsparcie zapewnili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W miejscowościach Kołbaskowo i Lubieszyn przeprowadzono również bioasekurację, polegającą na dezynfekcji pojazdów. W sumie skontrolowano aż 933 transporty zwierząt, z czego tylko jeden przypadek zakończył się stwierdzeniem nieprawidłowości – transport został zawrócony do Niemiec.

- Po wykryciu pryszczycy na terenie Niemiec w styczniu podjęliśmy wspólne działania, które były adekwatne do stopnia zagrożenia. Kontrole wprowadziliśmy bezzwłocznie mimo, że działania niemieckich służb pozwoliły uniknąć rozprzestrzeniania się choroby na terenie Niemiec. Naszym celem było wykluczenie zagrożenia dla naszych hodowców

– mówi wojewoda Adam Rudawski.

Gotowość do dalszych działań w związku z pryszczycą

Wojewoda Rudawski zaznaczył również, że w związku z nowymi przypadkami pryszczycy na Słowacji, służby są gotowe do wznowienia kontroli, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podziękował jednocześnie wszystkim zaangażowanym służbom za ich profesjonalizm i skuteczność w dotychczasowych działaniach.

W obliczu tak poważnego zagrożenia zdrowia zwierząt, mieszkańcy regionu mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich hodowli dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom władz. To przykład efektywnej współpracy różnych instytucji oraz gotowości do reagowania na kryzysy.


Wg inf z: ZUW w Szczecinie