Finaliści konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej powalczą o indeksy i nagrody
Już w połowie czerwca poznamy najlepszych młodych ekspertów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej! Dziesięciu finalistów z województwa zachodniopomorskiego powalczy o indeksy Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz nagrody finansowe od ORLEN Neptun. To niezwykła okazja dla przyszłych inżynierów i pasjonatów odnawialnych źródeł energii.
  1. Dziesięciu finalistów konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.
  2. Finał odbędzie się 15 czerwca na Politechnice Morskiej w Szczecinie.
  3. Laureaci otrzymają indeksy oraz nagrody pieniężne.
  4. Organizatorami są Politechnika Morska w Szczecinie i ORLEN Neptun.

Po intensywnym pierwszym etapie konkursu, który odbył się online, trzydziestu półfinalistów zmierzyło się z kolejnymi wyzwaniami w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie. Uczniowie mieli 70 minut na rozwiązanie pięciu pytań otwartych, które dotyczyły działania i budowy morskich farm wiatrowych oraz metod pozyskiwania energii z offshore wind.

– Zadania dotyczyły działania i budowy morskich farm wiatrowych oraz sposobu pozyskiwania energii ze źródeł offshore wind – informują organizatorzy konkursu. – Półfinaliści mierzyli się zarówno z pytaniami obliczeniowymi, jak i sprawdzającymi ogólną wiedzę o energetyce wiatrowej.

Do finału, który odbędzie się 15 czerwca, awansowali uczniowie ze Szczecina, Świnoujścia, Łobza i Białego Boru. W Światowy Dzień Wiatru, na Politechnice Morskiej w Szczecinie, dziesięciu najlepszych uczestników będzie musiało opracować konkretne zagadnienie związane z morską energetyką wiatrową oraz przedstawić swoją pracę przed komisją konkursową.

Na laureatów czekają cenne nagrody: indeksy na dowolny kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie oraz nagrody pieniężne ufundowane przez ORLEN Neptun. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 5 tys. i 2,5 tys. zł.

Organizatorami tego prestiżowego konkursu są Politechnika Morska w Szczecinie, ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie. Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Infrastruktury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz prezydenci Szczecina i Świnoujścia.

ORLEN Neptun, będący jednym z kluczowych partnerów konkursu, odpowiada za rozwój inwestycji offshore wind w Grupie ORLEN. W 2023 roku firma otrzymała decyzję o przyznaniu pięciu lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, o łącznej mocy 5,2 GW. Ponadto, ORLEN Neptun rozpoczął budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego offshore wind w Świnoujściu, który po zakończeniu prac na przełomie 2024/2025 roku, stanie się jedną z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Europie.

To wydarzenie jest nie tylko okazją do zdobycia cennych nagród, ale także do promowania wiedzy o odnawialnych źródłach energii oraz inspirowania młodych ludzi do rozwijania swoich pasji w dziedzinie energetyki wiatrowej.


Na podst. Urząd Miasta w Szczecinie